Kalimera Grekland

Kalimera Grekland (https://www.kalimera.nu/forums/index.php)
-   Resa med barn (https://www.kalimera.nu/forums/forumdisplay.php?f=110)
-   -   Vänta på flygplatsen eller i Pireus: på natten!! (https://www.kalimera.nu/forums/showthread.php?t=15221)

zemmita 2008-06-21 10:59

Vänta på flygplatsen eller i Pireus: på natten!!
 
Hej!

Jag vet att denna fråga redan ställts och besvarats häromdagen i tråden: http://www.kalimera.nu/forums/showthread.php?t=15178. Men eftersom den tråden gällde ankomst på dagen vill jag ändå ställa frågan igen:

Vad rekommenderar ni? Att stanna på flygplatsen eller i Pireus med en två-åring. Vi anländer nämligen vid 02-tiden, och första färjan går 07.25.

Hur ser det ut i Pireus? Finns det någon ankomsthall där man kan sitta och vänta, eller är flygplatsen bättre?

Går bussar och t-bana som vanligt på natten? Jag har läst att det pågår någon sorts konstruktionsarbete i t-banan under sommaren, men frånsett det?

laero 2008-06-21 12:22

Sv: Vänta på flygplatsen eller i Pireus: på natten!!
 
http://www.kalimera.nu/forums/showthread.php?t=14625

I den tråden kan du läsa varför ni ska stanna på flygplatsen

Ioslina 2008-06-21 12:30

Sv: Vänta på flygplatsen eller i Pireus: på natten!!
 
Stanna kvar på flygplatsen. Ni landar ca 2.00, planet är försenat och bagaget får ni kanske vänta på någon halvtimme. (På Rhodos tog det 2 timmar mellan vi landade och vi kom ut till bussen!!! - liten ankomsthall!).
Sen vilar ni ett tag på flygplatsen, tar en buss runt kl 5? Köper biljett och andas ut!

zemmita 2008-06-21 14:03

Sv: Vänta på flygplatsen eller i Pireus: på natten!!
 
Tack så mycket! Misstänkte att det blev bäst så, så vi stannar ett tag på flygplatsen.

Har för mig att jag läste att man ska vara i hamnen en timme innan avgång, dvs. 06.25, och att bussen tar en timme. Så vi beger oss väl från flygplatsen typ 05.30!


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 12:09.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.

KALIMERA & TA DET LUGNT