Kalimera Grekland

Kalimera Grekland (https://www.kalimera.nu/forums/index.php)
-   Naxos (https://www.kalimera.nu/forums/forumdisplay.php?f=5)
-   -   Moutsouna-några tips? (https://www.kalimera.nu/forums/showthread.php?t=19129)

Paphianna 2009-05-15 12:10

Moutsouna-några tips?
 
Kalimera!
Under vår Naxossemester tänkte vi göra en avstickare till Moutsouna och varva ner. Jag har varit där på endagsturer med moppe tidigare och fastnat för lugnet och friden som verkar råda där. Så egentligen åker vi ju dit för att under några dygn "göra ingenting", bada, sitta på tavernor i timtal, bara vara och känna stressen rinna av oss i solskenet.
Men ändå, man vill ju inte missa nåt intressant:rolleyes:, så jag tar gärna emot tips på vad man kan göra, bra boende, tavernor, intressanta stränder i närheten eller vad som helst som får oss att kanske förlänga Moutsounavistelsen med några fler dagar. Vi kommer dit första veckan i juli och tänkte stanna några nätter, eller så länge det känns bra. Kanske "vuxen-dampen" _B-ananafår tag i oss, man vet ju aldrig!
Paphianna
bye_bye

Malina 2009-05-15 13:02

Sv: Moutsouna-några tips?
 
Moutsouna är underbart!
Vi var där över dagen för ett par år sedan.Jag skulle också vilja stanna en eller ett par nätter nu när vi reser i juli.
Vi åt en underbar lunch på en av de "sista" tavernorna i hamnen.Vet ej vad den heter.
Vi såg att de kom in med ett par alldeles nyfångade kalamaris och då var vi fast! Vi fick in retzina,bröd,sallad och så kom den nygrillade kalamarin in med olivolja och salt och citron.
Ville aldrig gå därifrån!!!

Paphianna 2009-05-15 13:07

Sv: Moutsouna-några tips?
 
Citat:

Ursprungligen postat av Malina (Inlägg 167335)
Moutsouna är underbart!
Vi såg att de kom in med ett par alldeles nyfångade kalamaris och då var vi fast! Vi fick in retzina,bröd,sallad och så kom den nygrillade kalamarin in med olivolja och salt och citron.
Ville aldrig gå därifrån!!!

Ååååååååå, vad det låter gott!!!_B-anana
Precis så vill jag ha det, sitta där och njuta av maten och vinet och alltet!
Tavernan hittar jag nog, vad jag minns är det ett par stycken nere vid kajen. Jag längtar... och känner doften av kalamarisarna.....mm
Paphianna

Kalimera 2009-05-15 16:48

Sv: Moutsouna-några tips?
 
Citat:

Ursprungligen postat av Paphianna (Inlägg 167327)
Men ändå, man vill ju inte missa nåt intressant, så jag tar gärna emot tips på vad man kan göra,

Om ni har moped eller bil kan ni köra längs kusten till södra Naxos, dit är det ytterst få som åker. Ni passerar flera stränder, bland annat Psili Amos som nästan alltid är tom på folk.

Paphianna 2009-05-16 08:33

Sv: Moutsouna-några tips?
 
Det låter verkligen mysigt, jodå, moped tänkte vi ha så ett sådant äventyr verkar vara helt rätt. Tack för tipset
bye_bye Paphianna

Kalimera 2009-05-16 15:47

Sv: Moutsouna-några tips?
 
Citat:

Ursprungligen postat av Paphianna (Inlägg 167416)
Det låter verkligen mysigt, jodå, moped tänkte vi ha så ett sådant äventyr verkar vara helt rätt.

Om ni kör hela kustvägen till den tar slut kommer ni till ett litet samhälle som heter Panermos. Där finns en liten strand med palmer. Ser ut så här

http://www.kalimera.se/bilder/forum/naxos_panermos.jpg

Paphianna 2009-05-18 09:42

Sv: Moutsouna-några tips?
 
Ser ju verkligen helmysigt ut!_B-anana
Dit får vi åka.....kan knappt vänta.....
Tack så mycket för tipsetbye_bye
Paphianna

Stina 2009-05-18 17:15

Sv: Moutsouna-några tips?
 
Hej!
Nu var det några år sedan(2002)som jag bodde ett par dagar i Moutsouna, men då trivdes jag väldigt bra! Väldigt stillsamt och rofyllt. Har man bil känner man sig inte så isolerad där;).

Jag bodde på Ostria studios, väldigt fina små lägenheter/studios med stora terrasser. Ägarna drev en taverna som låg alldeles intill.
Väldigt trevligt och fint boende med trevliga ägare.

Psilli Ammosstranden som ligger en bit därifrån var väldigt fin och folktom.

Bilden är från vår terrass på Ostria studios!

Mvh. Stinabye_bye


http://i155.photobucket.com/albums/s...Freyja0014.jpg

gunnar 2009-05-19 21:25

Sv: Moutsouna-några tips?
 
Många slingriga vägar har jag åkt på i Grekland, men vägen ner till Moutsouna slog nog alla rekord. Tackade gudarna för att jag inte fick möte med nå'n annan bil där. Vägen kanske har blivit bättre nu.

Lissi 2009-05-19 21:29

Sv: Moutsouna-några tips?
 
Vi åkte fyrhjuling ner sommaren 2007...inte var det så farligt. Väl värt mödan!


Lissi

gunnar 2009-05-19 21:35

Sv: Moutsouna-några tips?
 
Som jag skrev så kanske vägen har blivit bättre, men jag tror också att en bil är något bredare än en 4-hjuling.

Lissi 2009-05-19 21:36

Sv: Moutsouna-några tips?
 
Säkert och man kör inte lika fort heller....Det var inte illa menat min kommentar...

Lissi

gunnar 2009-05-19 21:50

Sv: Moutsouna-några tips?
 
Nej, jag tolkade inte det som illa menat, men hur som helst så var vägen trots allt värt mödan ner. Få ställen på naxos som känns så lugna. Dessutom hade de båtar som gick över till Koufonissi därifrån vill jag minnas.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 11:31.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.

KALIMERA & TA DET LUGNT