Kalimera Grekland

Kalimera Grekland (https://www.kalimera.nu/forums/index.php)
-   Kafé Kalimera (https://www.kalimera.nu/forums/forumdisplay.php?f=52)
-   -   Räddningsaktion Grekland (https://www.kalimera.nu/forums/showthread.php?t=27479)

Eva L 2011-06-19 13:31

Räddningsaktion Grekland
 
Enligt en nyligen publicerad undersökning vill nästan halva Greklands folk inte ha någon räddningsaktion. De vill göra som Argentina och ställa in betalningarna. Regeringen vill de inte ha kvar och några starka politiska krafter som har folkets stöd finns inte.

En grekisk nationalekonom påstår att Aten består av medelmåttor och han vill placera de politiska besluten utanför landet. Debatten känns väldigt märklig men om några dagar vet vi hur det går åtminstone för den här stunden.

Jag struntar i om min resa på grund av oroligheter inte kan bli av men jag känner sorg för Greklands folk och för ett land som trots att jag ser dess svagheter lärt mig älska.

Eva

Hjalta99 2011-06-19 15:41

Sv: Räddningsaktion Grekland
 
Citat:

Ursprungligen postat av Eva L (Inlägg 243626)
Jag struntar i om min resa på grund av oroligheter inte kan bli av men jag känner sorg för Greklands folk och för ett land som trots att jag ser dess svagheter lärt mig älska.

Eva



Kan bara hålla med!

/Eva


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 10:31.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.

KALIMERA & TA DET LUGNT