![]() |
Tips på lugn by i närheten till Chania
Hej, Vi skulle vilja ta ett flyg till Chania och därefter bo i en lugn by med fin strand. Utan för mycket turister. Vi har inget behov av shopping, men lite restauranger och solstolar på stranden vill vi ha. Någon som har något tips?flabb_flab
|
Re: Tips på lugn by i närheten till Chania
Paleochora! Kan åka buss från Chania direkt...kolla på Arne och Birgittas blogghörna.
|
Sv: Tips på lugn by i närheten till Chania
Stavros är precis vad ni söker, med närhet till hav och allt lugn i denna värld. Dessutom är där badbart även en riktigt blåsig dag.
Kolla PaulBosses inlägg om Stavros! //Kikh |
Sv: Tips på lugn by i närheten till Chania
Kalives kanske också kan vara något. Paleochora är väl inte direkt i närheten av Chania? (fast allt är ju relativt, och är man inte ute efter att kunna ta sig in dit under semestern är ju P tillräckligt nära)
|
Sv: Tips på lugn by i närheten till Chania
Din beskrivning låter precis som den lilla byn Agii Apostoli och Hotel Flamingos!...lugnt och fridfullt, nära till stranden, en kvart med bussen in till Chania.
|
Sv: Tips på lugn by i närheten till Chania
Citat:
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 02:39. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT