Kalimera Grekland

Kalimera Grekland (https://www.kalimera.nu/forums/index.php)
-   Tilos (https://www.kalimera.nu/forums/forumdisplay.php?f=105)
-   -   Vandring klostret till Eristos (https://www.kalimera.nu/forums/showthread.php?t=36940)

elisabethk 2014-09-07 18:12

Vandring klostret till Eristos
 
Nu är den gjord, vandringen mellan klostret Aghios Pandeleimon och Eristos. Trots god kondition och vana att vandra tyckte jag att den var tuff att gå, mest då för höjderna. Jag är höjdrädd men bestämde mig för att klara denna i alla fall. Ca 8 km tog oss dryga 3 Tim, ibland svårt att hitta, mycket klättra upp och hasa ner men otroligt vackert. Otrolig värme och där det blev som svårast att hitta öppnade sig himlen och den kom en riktig störtskur. Glada och nöjda avnjöts sedan en sen lunch på Filoxenia mellan Eristos och Megalo Chorio, så fantastiskt gott. Egenodlade grönsaker så det blev både det ena och det andra, det stället får ni inte missa. Efter det en lugn vandring längst vägen hem till Livadia. Där njuter vi nu på balkongen och vilar våra ben. Ikväll kommer Sea Star med nya gäster.

Kalimera 2014-09-07 20:18

Sv: Vandring klostret till Eristos
 
Citat:

Ursprungligen postat av elisabethk (Inlägg 342702)
Nu är den gjord, vandringen mellan klostret Aghios Pandeleimon och Eristos. Trots god kondition och vana att vandra tyckte jag att den var tuff att gå, mest då för höjderna.

Grattis! klapp_klap

Vi gav upp när vi skulle göra den vandringen, just på grund av höjderna. Kommer antagligen inte våga på fler försök. :)

Citat:

Där njuter vi nu på balkongen och vilar våra ben. Ikväll kommer Sea Star med nya gäster.
Jag kan ser både er och Sea Star framför mig. ;)

Sunny12 2014-09-07 22:13

Sv: Vandring klostret till Eristos
 
Citat:

Ursprungligen postat av elisabethk (Inlägg 342702)
Nu är den gjord, vandringen mellan klostret Aghios Pandeleimon och Eristos. Trots god kondition och vana att vandra tyckte jag att den var tuff att gå, mest då för höjderna. Jag är höjdrädd men bestämde mig för att klara denna i alla fall.

Härligt.. Grattis säger jag med! Visst är det en underbar känsla som infinner sig när man klarat av en upplevd svår/tuff vandring.. Vilken lycka!!.. :D

Låter som en vandring helt i min smak.. som INTE är höjdrädd!!..;):)

Sunny(som snart vandrar i de höga bergen på Amorgos igen)

sjöborren 2014-09-07 22:26

Sv: Vandring klostret till Eristos
 
Imponerande Elisabeth! klapp_klap Min vandring kommer att bli från Livadia till Àgios Joánnis. Den sträckan - och lite till - du springer varje morgon. :rolleyes:

elisabethk 2014-09-07 22:46

Sv: Vandring klostret till Eristos
 
Dit ska jag imorgonbitti Birgitta och njuta av soluppgången. Så synd att vi missar varandra i år igen, vi får råda bot på det nästa år.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 14:46.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.

KALIMERA & TA DET LUGNT