Kalimera Grekland

Kalimera Grekland (https://www.kalimera.nu/forums/index.php)
-   Om Grekland (https://www.kalimera.nu/forums/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Grekland 1944 (https://www.kalimera.nu/forums/showthread.php?t=37674)

inkfish 2015-01-27 11:44

Grekland 1944
 
Här är en fin gammal brittisk journalfilm från befrielsen av Grekland 1944 (från Kythera och Patras).

Länk

Netwolf 2015-01-27 18:33

Sv: Grekland 1944
 
Det många inte känner till är att Grekerna påverkade andra världskriget, mer än man kan tro.
Tack vare att de stoppade Mussolini och kastade hans trupper tillbaka till Albanien, så var Hitler tvungen att skjuta på Operation Barbarossa anfallet på Ryssland) i sex veckor.
Vad det innebar för nazisterna är välkänt - början till slutet för Hitler. Hade han fått anfalla som planerat, hade Ryssland och Moskva fallit och världen och historien hade sett annorlunda ut.
Grekerna hade dessutom en väl uppbyggd motståndsrörelse och många greker o civila fick därför plikta med sina liv.
Churchill sa efter kriget "Förr sa man att grekerna slogs som hjältar, men nu säger vi att hjältarna slogs som greker...". T o m Stalin erkände detta och Greklands betydelse för krigsutgången.

/Netwolf

inkfish 2015-01-28 10:56

Sv: Grekland 1944
 
Ja, det där Ochi kan antagligen inte överskattas. Det är ruter i generaler med namnet Metaxás fb_gilla


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 16:18.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.

KALIMERA & TA DET LUGNT