Kalimera Grekland

Kalimera Grekland (https://www.kalimera.nu/forums/index.php)
-   Semestra i Grekland (https://www.kalimera.nu/forums/forumdisplay.php?f=21)
-   -   Låg- mellan och högsäsong (https://www.kalimera.nu/forums/showthread.php?t=4691)

Hellen 2006-05-31 21:37

Låg- mellan och högsäsong
 
Hej!

Undrar lite över de olika säsongerna, någon som kan tala om vilka datum eller perioder som hör till vad?

Åker 10-24 juli och det är väl tyvärr högsäsong?
Varierar det mellan olika ö grupper hur säsongsindelningen görs?

Ha de gôtt_B-anana

Helén

Janet 2006-05-31 22:16

Sv: Låg- mellan och högsäsong
 
Jag tror inte det finns några exakta datum för när säsongerna börjar och slutar. Men från och med slutet av juni till slutet av augusti är det nog högsäsong, typ. Eller är det mer mitten av juli till slutet av augusti? Rätta mig gärna, någon :)
Skulle nog i alla fall säga att din resa ligger under högsäsongen..
Det varierar ju lite från olika länder när man har semester och när barnen är lediga från skolan... men de flesta européer är nog ändå lediga i juli och augusti.

Vad jag vet skiljer det sig inte mellan öarna. Kan tänka mig att de mer turistiga öarna, som t ex Kreta och Rhodos, har fler turister i typ juni än vad mindre öar som... tja... Symi, exempelvis, har... Men det är bara obevisade gissningar från min sida.

Resan blir nog mer än bra även om ni åker under högsäsong. Visst, boendet är dyrare om man vill öluffa, men det går fortfarande att finna sig lugn och ro på öarna :)

ricky 2006-06-01 09:12

Sv: Låg- mellan och högsäsong
 
Du ska till Kykladerna och Santorini ligger ju i KYkladerna.
Om jag inte missminner mig så Använder Santorini denna säsongtabell:

1/10 - 30/4 Lågsäsong
1/5 - 10/7 + 21/9 - 30/9 Mellansäsong
11/7 - 20/9 Högsäsong

Det följs väl inte slaviskt, men ungefär så ser det väl ut tror jag:)

Frappe 2006-06-01 09:34

Sv: Låg- mellan och högsäsong
 
1/10 - 30/4 Lågsäsong
1/5 - 10/7 + 21/9 - 30/9 Mellansäsong
11/7 - 20/9 Högsäsong

Det följs väl inte slaviskt, men ungefär så ser det väl ut tror jag:)[/QUOTE]

Håller med! klapp_klap

Elisabet 2006-06-01 09:51

Sv: Låg- mellan och högsäsong
 
Om det finns någon bestämd gammal indelning av säsongerna vet jag inte, men numer när många hotell mm har prislistor på nätet ser man ganska ofta en indelning som följer ungefär dessa datum:

1/4 - 31/5, 15/9 - 31/10 = billigast
1/6 - 9/7, 26/8 - 14/9 = dyrare
10/7 - 25/8 = dyrast

ricky 2006-06-01 14:06

Sv: Låg- mellan och högsäsong
 
Citat:

Ursprungligen postat av Elisabet
Om det finns någon bestämd gammal indelning av säsongerna vet jag inte, men numer när många hotell mm har prislistor på nätet ser man ganska ofta en indelning som följer ungefär dessa datum:

1/4 - 31/5, 15/9 - 31/10 = billigast
1/6 - 9/7, 26/8 - 14/9 = dyrare
10/7 - 25/8 = dyrast

:confused: Det är möligt, men hotellen på Fira och Santorini följer i huvudsak den tabell jag presenterade:)

Jag har iofs. inte orkat kolla det! Men det gör kanske du Elisabet?;) :D

Lissi 2006-06-01 14:28

Sv: Låg- mellan och högsäsong
 
Den där sista veckan i september, varför är den mellansäsong...en vecka verkar ju lite innnan lågsäsongen..den kunde ju lika gärna höra till antingen hög- eller-lågsäsong tycker man....:confused:

Lissi - som nästan alltid är i Grekland på högsäsong

Elisabet 2006-06-01 15:05

Sv: Låg- mellan och högsäsong
 
Ricky, jag kan ju inte precis tycka att det är någon direkt motsättning mellan de olika indelningarna.

Prissättningen bestäms ju av turistströmmarna och de varierar på olika platser beroende på vilken typ av turism som dominerar.

ricky 2006-06-01 16:15

Sv: Låg- mellan och högsäsong
 
Eftersom de flesta hotell jag kollat använder sig av denna säsongslista
så är jag naiv nog att anta att det är det som gäller:D

Hellen 2006-06-01 21:40

Sv: Låg- mellan och högsäsong
 
Tack allihop!

Fick mina farhågor bekräftade, att vi aldrig lär oss, åkte ett år direkt efter midsommar och kommer i håg att det skilde en hel del på boendepriserna, det var på "drakarnas" tid så jämförelsen är väl inte helt rättvis.
// Helén


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 03:35.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.

KALIMERA & TA DET LUGNT