Visa ett inlägg
  #11  
Gammal 2008-06-11, 20:37
karis avatar
kari kari är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 5 540
Standard Sv: Kan noen i Forumet anbefale

Citat:
Ursprungligen postat av jopo Visa inlägg
Lite sent kanske, men det är kanske fler som åker till Prag i vår? Var där i september och då bodde vi på IBIS Praha old town. Ligger något utanför gamla stan men är ändå centralt och ganska lugnt läge, nära flygbussens hållplats.

Flygbussen kan vara värt att kommentera, det är en minibuss som gick en gång i halvtimmen. Är ni några stycken lönar det sig att beställa en taxi på flygplatsen.

Prisläget är fantastiskt, för mig kändes det som om prislapparna kunde vara samma som i Norge, men sen delar man med tre för att få det i svenska. Mycket billigt med andra ord. Dyraste öl/drink kostade nog 35 svenska kr. På restaurang får du mycket för 100 svenska. (Vi var ett gäng på 13 pers som åt varmrätt och efterrätt, vin/öl till maten och kaffe. Allt kostade ca 1500 sek på ett hyffsat bra ställe.)
En forsinket takk til deg og
- og du har helt rett, prislappene v a r som i Norge, omtrent, men h e r kan vi dessverre ikke dele .....
- det var en stor glede å spise på restauranter i Praha, i tillegg til at maten var god, var det så utrolig billig
Ø l e t koster nok 5 ganger mer her i Norge, minst
- og i tillegg er det tjekkiske ølet bedre ....

Kari
Svara med citat