Grattis till valet, Lissi!
Rom är IMPONERANDE!
Vi hade inte heller varit där förut, men besökte Rom i slutet av april. En HÄRLIG resa - och jag åker gärna tillbaka.
När det gäller hotell, så är vi lägesfanatiker och det lyckades oss att hitta ett hotell med riktigt "Adonis-läge".
Adriano heter hotellet och ligger på en lugn, liten gata bara några få minuters promenad till Piazza Navona, Pantheon, Trevi-fontänen, Skt. Petersplatsen osv. osv. med massor av små mysiga matställen i omedelbar närhet.
Läget är alltså perfekt, men priset kan nu inte jämföras med Adonis i Aten. Tyvärr! Allt är dyrt i Rom - inte bara hotell.
Men åker vi till Rom igen, så hoppas jag att vi bor på Adriano igen.
En annan lägesfanatiker här i Forumet, Ricky, rekommenderade ett annat hotell med bra och centralt läge. Genio heter det. Det ligger lika bra som Adriano, dock på en större gata, men också centralt och bra. Priset är det nog inte någon större skillnad på, tyvärr.
Trevig resa till Tinos, Paris och Rom!