Hej......va kul för er att ni snart skall åka! Längtar jag me.....
Har varit där ett par ggr nu och älskar den ön.
Det tar med taxi ca 15-20 min till Egina stad o lika med buss.
Taxi är relativt billigt,max 100 kr till stan.
Bussen går ganska ofta ,så det funkar bra det med.
Ni bör absolut utforska Egina stad och dess utbud av strandcafeer mm och bege er till Marathonas(härliga stränder),Perdika (underbart ställe,med bra restauranger),o ett besök på Agistri.
Går båtar direkt från Egina hamn o tvärsöver,ca 15 min.
Där har ni det bästa badet.....
Vart skall ni bo i Agia marina? Lite nyfiken.....
Skall ni äta riktigt god grekisk mat,skall ni gå till Alones lite utanför Agia marina,huvudvägen genom stan och en liten bit framåt. Ligger 3 st restauranger på följd och de med stora vintunnor inne,har gudomlig mat. De flesta öborna äter där själva och det är gott betyg.
Den restaurangen strax vid stranden har bra mat också,men lite dyr.
Försök o undvik de typiska turistställena med hamburgare etc,var där o blev mkt besviken,hår i maten! Fy...
Souvlaki stället längst bort på gatan,har klart bäst souvlaki i pita,som ni bör prova på.
Just när det gäller shopping är det inte så mkt direkt att handla,tycker jag,om det är kläder. men Pistagenötterna kommer ju härifrån så det bör ni handla och goda olivtvålar,köper alltid tvålar och honungen med mig hem,Attiki heter den. Klart bäst.
Kan rekommendera er att gå till en bar som heter Crystal bar,har pool ,hängmattor ett underbart ställe att ta en drink på,avslappnat.
Så,det var lite av det jag kan dela med mig av,hoppas ni får en underbar resa,jag själv åker i augusti.
kattis
Citat:
Ursprungligen postat av Fulisson
Hej allihopa!
Nedräkningen har börjat och jag drar till Egina med en kompis om exakt en vecka!!
Vi kommer bo i Agia Marina men jag antar att vi kommer vilja ta oss till Egina Stad lite då och då för shopping och lite nya miljöer. Hur lång tid kan det ta med taxi/buss? Någon som vet ungefärliga kostnader för dessa?
Har ni några andra tips ang Egina i allmännhet får ni jättegärna skriva det med!
Jossan
|