Visa ett inlägg
  #3  
Gammal 2008-08-05, 22:37
ofelias avatar
ofelia ofelia är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2007
Inlägg: 602
Standard Sv: Studio/Lägenhet på Koufonissi

Hej!
Jag håller med om att Rousettos var ett fint boende, men skulle INTE rekommendera det. Vi blev inte bra bemötta alls av varken ägarinnan eller städerskan. Städerskan vägrade att städa åt oss för att vi frågat vart vår sons blöjor hade tagit vägen. En påse med över 20 oanvända blöjor försvann från rummet och dök upp (två timmar senare) när vi frågat städerskan vart de var. Efter det städade hon inte vårt rum alls.

Dessutom var vi lovade fem nätter från början. Men när vi frågade ägarinnan om mer toalettpapper (eftersom städerskan vägrade att gå in på vårt rum) sa hon att vi inte hade kvar rummet mer än till dagen efter - "det hade blivit fel i bokningarna", ingen mer förklaring eller en ursäkt. Hon ville inte heller hjälpa oss att hitta något annat ställe att bo på.

När vi sen skulle byta boende så kom städerskan in och började att riva i sängarna och städa toaletten när vi höll på att packa. Hon frågade inte om det gick bra utan gick bara in och satte igång fast vi hade rummet full med saker och hade två timmar kvar innan vi skulle lämna rummet. (Då gick det helt plötsligt bra att gå in i rummet.) Vi kände oss verkligen utkörda.

Jag vet att det här är en högst personlig upplevelse och att vi kanske hade otur.
/Ofelia

Senast redigerad av ofelia den 2008-08-05 klockan 22:40.
Svara med citat