Citat:
Ursprungligen postat av anna73
Hej Annsa!
. En sista undran.. kände ni av många "skalv" när ni var där? I somras när vi var på Kefalonia i en vecka kände vi jorden skaka 3 gånger. Det gjorde det hela lite svårare att slappna av!
|
Jag har varit på Lefkas flera gånger och alltid oroat mig för jordskalv. Jag har varit beredd på det, för det är vad jag förstår ganska vanligt där. Men - inget skalv!
Däremot fick vi uppleva ett skalv i somras när vi var på Santorini (det var skalvet vid Rhodos som kändes ända dit). Vi vaknade av att hela sängen skakade. Konstigt nog blev jag inte alls rädd utan konstaterade lugnt - att det var nog ett skalv - och somnade om.
Det kan nog hända var som helst i Grekland och när som helst. Ingen ide att oroa sig................
Hoppas att ni får en bra resa till Lefkas