Vi åker också till Kalives i år (igen

), men i September. Bor dock inte på Kalives Beach, utan mot utkanten av byn på Karolines apartment.
Men Kalives är aldeles lagom! Med många bra tavernor, härlig strand... och vackra omgivningar om ni hyr bil. Dock är det lite lite shopping, om man nu vill ha det. Då får man åka till Chania elle Rethymnon.
Min rekommendation är Taverna Zorba på torget. Familjeägd, lite enkel, grekisk och fantastiskt god mat. - Fast är det för mycket folk där så gå nån annan stans. Sonen i huset klarar inte riktigt av stressen när det är fulla bord.
Tackar Kerstin för tipset! Åt otroligt god lammkorv på taverna uppe i bergen och köpte hem svindyrt från den. Men att gå till slaktaren är ju en superbra idé, nu när vi kommer ha riktigt kök där vi bor.
/Anna