Ämne: Växelavgift?
Visa ett inlägg
  #14  
Gammal 2009-08-26, 10:23
Charleston Charleston är inte uppkopplad
 
Reg.datum: aug 2006
Ort: Göteborg
Inlägg: 2 262
Standard Sv: Växelavgift?

Kanske hade jag rätt ändå? Är du helt säker, Peter, att det inte är den fixerade kursen som bankerna använder vid automatuttag (upp emot 5% i påslag verkar ju väldigt mycket)? Vad används den annars till egentligen? Jag menar alltså inte Forex en gång dagligen (två ggr på fredagar) fixerade kurs, eller liknande, utan den som man t ex kan se på text-tv:s sid 230 (under "fixing") och som bara ändras en gång om dagen.
Jag trodde tidigare jag hade hyfsad koll på detta, men du fick mej att vackla. Är du helt säker så litar jag på det du säjer (i detta fall).

Passar på med en närliggande fråga: är det kursen vid uttagstillfället (skit i om det nu är fixingkursen eller swift) eller den dag som det slutgiltigt dras från kontot (vanligtvis c.a 5 dgr senare) som gäller?

/Thomas
Svara med citat