Visa ett inlägg
  #2  
Gammal 2010-01-25, 09:30
Kalimeras avatar
Kalimera Kalimera är inte uppkopplad
Admin
 
Reg.datum: nov 2004
Ort: Karlskrona
Inlägg: 35 165
Standard Sv: Hem från Aten eller Santorini? Ö-ordning?

Citat:
Ursprungligen postat av Bett Visa inlägg
Har tidigare frågat om lämplig resrutt för en tvåveckors luff. Det lutar åt Milos-Sifnos-Folegandros. I vilken ordning är det bäst att ta öarna om man åker från Pireus?
Generellt är det bäst att börja längst bort, i det här fallet skulle jag börja på Folegandros.

Citat:
Jag har bokat flyg t.o.r Arlanda-Athen, men funderar på att boka om hemresan och åka från Santorini i stället. Dock kostar det 1500 kr att boka om. Men i så fall får vi en dag längre och slipper båtresan till Athen som kostar en peng och tar x timmar. Har ej koll på färjepriser och hur lång tid dessa tar. Usch, jag blir väldigt velig. Hur skulle ni gjort?
Personligen föredrar jag att börja och sluta på en ö om det är möjligt. Så jag skulle absolut flyga hem från Santorini, även om det kostar mer. Ofta måste man sova en natt i Aten, och det kostar mycket pengar.
Svara med citat