Visa ett inlägg
  #2  
Gammal 2010-04-09, 21:50
Xana Xana är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2006
Ort: Helsingborg
Inlägg: 14
Standard Sv: Hotell Daisy i Tsivili

Hej Daisy!
Tsilivi är definitivt ett bra semesterval. Det är en av de äldsta och största turistorterna på ön och det finns något att göra och se för alla. Stranden är vacker och det finns vattensporter där till skillnad från Lagans och Kalamaki där de är förbjudna på grund av den Marina Nationalparken. Vad gäller hotell Daisy kan jag inte svara men jag vet att Airtours hotell alltid håller hög standard samt att de alltid åtgärdar direkt om det är några problem med hotellet eller annat.

Vad gäller utflykter så är det definitivt båtutflykterna ni ska satsa på. På Zakynthos finns så många vackra stränder som endast kan nås med båt! Det är väldigt sällan havet stormar så mycket att det orsakar sjösjuka eller ens illamående. Om ni vet att ni brukar bli sjösjuka så säg till bestättningen/guiden direkt när ni kliver på båten så får ni sjösjukepiller.

Smugglers Wreck eller Navagio som det heter på Grekiska, är den absolut bästa utflykten. Båtarna har tillåtelse att stanna på stranden 1-2 timmar beroende på trafik, väder och kustbevakningens humör . Denna båttur gör dock ofta fler badstopp än själva Navagio stranden. Man brukar vara tillbaka till klockan 16-17 på em. pric ca 25 euro

Keri-turen är en annan fantastisk tur. Om ni bor i Tsilivi plockar bussen upp er på morgonen och tar er till fiskehamnen Agios Sostis i Laganas. Båten åker ut på turtle spotting samt till Keris vackra blå grottor. Flera badstopp och vissa av dessa turer har även stopp i själva hamnen i Keri där man kan fika eller äta lunch och titta på utsikten över sköldpaddsön.

Jag rekommenderar att ni bokar utflykter med den reseoperatör ni åker med (Airtours /Apollo). De låga priserna på gatan kan vara lockande men kom ihåg att de sällan erbjuder nöjd kund garanti eller kompensation om något skulle gå fel. Det är värt att betala de 5 euro extra som ditt resebolag tar ut. Eftersom de fokuserar på sina egna gäster medan de lokala operatörerna kör mer på massturism formen och vill packa in så mycket folk som möjligt på sina båtar och bussar. (Har själv arbetat åt sådana operatörer).

Du har rätt i att Laganas har förändrats en hel del sedan 1997. Vuxit rejält och det är såklart diskon och barer och fyllan som dominerar nattlivet. Nattlivet i Tsilivi är långt ifrån tråkigt, men det är mer civiliserat och familjeinriktat.

Hoppas svaren var tillfreds Jag svarar gärna om du undrar något mer
r!
Svara med citat