Hej,
Min erfarenhet av Costa Brava är c:a 20 år gammal, så du får ta den med en stor nypa salt. Det händer ju mycket på den tiden. Men i slutet av 80-talet och början av 90-talet så bilade vi till Costa Brava 7 år i rad för boende i hyrd lägenhet eller radhus.
De orter som vi bodde i var Blanes, Platja dÁro, LÉstartit och Cambrils. Av dem var Blanes den ort som var störst, som en riktig liten stad. De övriga var mera turistorter, varav kanske Platja dÁro var mest turistiskt. Vi trivdes bra i samtliga orter. Alla har bra stränder, varav dock Blanes den något sämre om man höll sig till stadsstranden. Dock fanns i Blanes badbåtar som på c:a 15-20 min tog oss ut till bra stränder.
Cambrils är en by som är sammanväxt med grannbyn Salou. När vi var där upplevde vi en markant skillnad mellan de två. Salou var mera nybyggen och "modernare turistkör" medan Cambrils var en något lugnare, äldre och traditionellare turistort. Men det har med stor sannolikhet ändrats på de här åren.

Mats