Ämne: Vill ha tips!
Visa ett inlägg
  #11  
Gammal 2011-07-08, 15:54
larss avatar
lars lars är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2005
Inlägg: 881
Standard Sv: Vill ha tips!

Varför inte ta en övernattning i Chora Sfakion så kan ni också hinna med en tur upp till Anopolis och Aradena. Den här vägen är spännande men också vacker med fina vyer särskilt på nedvägen. En måltid rekommenderas uppe i korset i Anopoli.
Följande dag tar ni er an Arnes förslag

För att nå Chora Sfakion kan ni välja en lite ovanligare väg dvs den via Argiroupolis, Asi Gonia, Kallikratis, Frankokastellos och slutligen Chora Sfakion. Den vägen kommer att göra er mållösa. De vyer ni får här finns endast på ett fåtal platser på Kreta. Bergen är här lite högre än vårt dalsländska Kroppefjäll, som jag som dalslänning mer än gärna besöker.

Från Kallikratis kan ni också välja vägen till Imbros och vidare mot Chora Sfakion ( den breda vägen där alla bussar färdas).

Idag har det regnat nästan hela dagen här i Malmö vilket blivit till ett ypperligt tillfälle att laga grekiskt.
Kreas stamnas dvs långkok på lamm och fläskkött. Krasi apo vareli, färsk potatis, sallad och tsatsiki och lyckan är fullständig.
Det är gõr gõtt!!

Ta det bara sigia siga i bergen
lars
Kriti stin kardia mou

Senast redigerad av lars den 2011-07-08 klockan 16:28.
Svara med citat