Ämne: Molivos?
Visa ett inlägg
  #8  
Gammal 2012-06-29, 12:38
Fredrik_N Fredrik_N är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jun 2009
Ort: Staffanstorp
Inlägg: 58
Standard Sv: Molivos?

Citat:
Ursprungligen postat av Mikael B Visa inlägg
Hej,

Västra delen av Lesvos drabbbades för mellan 15 och 20 miljoner !!! år sedan av en rad vulkanutbrott. Dessa täckte det då subtropiska skogslandskapet med lava och aska. Under tryck och värme förstenades träden, dvs organiskt material omvandlades genom en kemisk process till oorganiskt. Genom årmiljonerna har askan eroderat bort och en del förstenade träd har kommit till ytan, men de flesta, flera hundra tusen ligger fortfarande dolda.

Hur allt detta gick till och hur kontinentalplattornas rörelser fortfarande ger upphov till vuklaner mm, förklaras mycket pedagogiskt och trevligt i museet över den förstenade skogen i Sigri.
http://www.lesvosmuseum.gr/site/home/ws.csp?loc=en_US

I direkt anslutning till museet finns en liten besökspark (en större sådan på längre avstånd från Sigri) där förstenade träd och deras rotsystem kan beskådas. Ingen annanstans i världen finns förstenade träd bevarade på detta sätt, i deras ursprungliga lokal. I Arizona, USA, där en annan park med förstenade träd finns, har de blivit dittranporterade från olika håll.

Huruvida man tycker detta är intressant är naturligtvis beroende av tycke och smak. Men det är definitivt "ingenting särskilt". Det är världsunikt!

Om man så kommer till museet i Sigri, vid vägens ände, bör man naturligtvis inte missa chansen att besöka den lilla fiskebyn med 300 invånare. Vi bor här sedan 12 år tillbaka och har berättat lite om våra öden och äventyr i en bok som kommenteras på annan plats i Kalimera.

http://www.lesvos.com/sigri.html

Vi har ett dussintal restauranger att välja bland, med genuin lokalproducerad mat och nyfångad fisk. Stränderna i och omkring Sigri är bättre än på något annat håll på Lesvos. Välkomna!

Its worth reaching the end!

Mikael
Tycker det låter väldigt spännande. Tycker det mesta som är unikt intressant. Oftast hänger det på presentationen. Är den bra kan allt vara intressant.
Men du fick det att låta spännande. Borde i alla fall ta en heldag i Sigri låter det som. Dels museet men även hela byn.
Jag kommer kanske och knackar på din dörr. Om du står med i telefonkatalogen
Svara med citat