Ämne: SAS-kris?
Visa ett inlägg
  #40  
Gammal 2012-11-20, 19:13
para polis avatar
para poli para poli är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2008
Ort: Gävle
Inlägg: 1 332
Standard Sv: SAS-kris?

Citat:
Ursprungligen postat av laero Visa inlägg
Det här med 80:- / timme är nog mest en tidningsanka och om det finns någon relevans i det så handlar det om timanställda.

Här är lite siffror:

Så här ser det aktuella löneläget ut, enligt DN:
Piloter (genomsnittlig grundlön):
SAS: 71.000 kr
Norwegian: 60.800 kr
Ryanair: 40.500 kr
Kabinanställda:
SAS: 18.000-29.000 kr (plus produktionstillägg 8 procent)
Norwegian: 17.000-22.000 kr (plus rörlig del)
Ryanair: 10.000-13.000 kr efter skatt (plus provision på försäljning ombord).
Men lönerna ger långt ifrån hela bilden.
"Om de anställda hade gått ned till noll i lön hade SAS kostnader ändå varit 50 procent högre än Norwegians", säger Kjos till Dagens Industri.


Framförallt den sista meningen ger oss kanske lite insikt i varför SAS måste spara om bolaget ska finnas kvar på marknaden.
Kan väl komma med lite mer info från SvD angående omständigheterna i ekonomi SAS vs Norwegian/Ryanair:
"Enligt en pilotkälla, ser det ut så här för hans vän som är kapten på Norwegian: anställd på bas i Malaga, Spanien. Lönen på 50 000 kronor i månaden får han via ett bemanningsbolag i Estland – den betalas ut, enligt piloten, på ett konto på Jersey."
"I slutet av sommaren inledde skattekontoret i Oslo en utredning mot personal bland annat på Norwegian, men även Ryanair, efter misstanke om skattebrott. Flera av de inhyrda piloterna och kabinpersonalen på Norwegian och Ryanair betalar, enligt skattekontoret i Oslo, inte skatt i Norge."
"Det var tidigare i vår det blev det känt att Norwegian följer irländska lågprisjätten Ryanair och expanderar genom att anlita uthyrningspersonal i låglöneländer. Men enligt Åsa Larsson, på Norwegian, följer man alla lagar och regler."
Svara med citat