Visa ett inlägg
  #6  
Gammal 2013-08-15, 07:08
Netwolfs avatar
Netwolf Netwolf är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2005
Ort: Göteborg
Inlägg: 12 083
Standard Sv: Boende på Teneriffa

El Medano är en liten by på sydkusten, med fina restauranger och stränder. Det är känt som ett windsurfarparadis, men bukten ligger lite skyddad, så inne vid stranden kan det vara kav lugnt. En liten pärla, som har glömts bort av de stora charterjättarna. De flesta verkade vara spanjorer.
Ett annat skäl att åtminstone besöka El Medano, är att här finns en av Teneriffas bästa fiskrestauranger - Avenico. Mat för gudar, kan jag lova! Och väldigt moderata priser. Stället kanske har tio bord, ingen uteservering, men med fantastisk havsutsikt. När ägaren frågade var vi var ifrån, svarade jag "Soy Sueco", varvid han svarade - på svenska! Han hade tillbringat en tid i Sverige, men var nu tillbaka på Teneriffa. Inga problems med att beställa alltså.

Log Gigantes är ett annat bra alternativ. Mkt bra restauranger och fina omgivningar. Har själv inte bott där, men ska nog göra det nästa gång.

/Netwolf
Svara med citat