Sv: Dykarskolan går igång!
Så där ja, nu är första omgången dykare klara, idag får de sina certifikat. Somliga åker hem till jobb som redan är ordnade, andra är nu kvalificerade att ta på sig att utföra alla möjliga slags undervattensarbeten.
Bistert inslag i undervisningen: vid två tillfällen fick de ta upp drunknade personer, den ena gången var det en man som körde över kajkanten här i Pothia, vem vet varför...och den andra gången en svampdykare vid Lipsous som av okänd (för mig) anledning drunknade på 35 m djup.
Havet är skoningslöst och människan väldigt liten. Med riktiga kunskaper och bra utrustning går det att dyka utan risk.
Nästa kurs torde starta i mars, och jag upprepar: känner du någon som är intresserad kan jag vidarebefordra information.
|