Citat:
Ursprungligen postat av Riitta
Har läst på lite olika ställen på nätet att massa stränder i Grekland är till salu  Vad handlar detta om  Låter inte klokt
Riitta
|
En ny lag har trätt i kraft som gjort att stränder på privat mark inte längre måste ges fullt tillträde till allmänheten. Bebyggelse och exploatering av stränder har varit förbjudet och ständerna har varit naturvårdsskyddade enligt lag. Nu får man bygga på och vid stränder, spärra av en viss del och sen får man skapa ny stränder där man vill ha en strand vilket heller inte var tillåtet tidigare.
Man har alltså beslutat att det ska vara möjligt att kapitalisera tillgångar i strandlinjen som tidigare var låsta enligt tidigare lagar. Nu kan dessa säljas och belånas, allt för att rädda landets skrala ekonomi.
Det har protesterats här och där på nätet mot genomförandet av detta. Grekland blir nya Turkiet har man sagt. Om 10 år ser vi resultatet.