Hej!
Det är så att man blir lite nostalgisk...
Åkte några gånger tåg till Grekland för ett halvt liv sedan. Det mesta har nog ändrats. men ett par saker stämmer nog.
Antingen åker man från Munchen i Tyskland till Aten via dåvarande Jugoslavien med samma tåg. Den resan tog ett och ett halvt dygn, om det inte var några förseningar... (två timmar efter utsatt tid räknades som i tid). Till Munchen kommer man nog på ett dygn från mellansverige.
Eller så åker man tåg till södra Italien och tar en båt (som åtminstone då tog nästan ett dygn på sig) till Patras därifrån tåg till Aten (alltid en mardröm). Om man inte vill stanna vid de Joniska öarna förstås, till Korfu tog båten ca 12 timmar.
Det är helt enkelt ett väldigt "riktigt" sätt att resa. Tågluffarminnen är som Lumparminnen, även den värsta natt på en minimal toalett ses i ett rosenrött skimmer

Nuförtiden, med dagens tågluffarbiljettpriser, är det garanterat dyrare än att flyga. Men är du som jag och tycker att resan är en del av upplevelsen och har tiden - rekomenderar jag det varmt
/Marainne