vilket bra val...

platanias....
jag har inte bott på just ert hotell men jag vet att det ser fint ut, så brukar ju fritidsresor ofta ha bra anläggningar.
bra restauranger finns det gott om i platanias.
svårt att välja men vi börjar med symposium, som har mycket god mat och bra service och deras meny innehåller allt (tror jag) för den tar tid att ögna igenom.
dom har en fantastisk kyckling i vitlök och grädde den kommer puttrande i en panna, men ni bör vara hungriga.
många greker äter själva här.
en annan som jag själv tycker om är mylos,fantastisk mat och en lite rolig inramning genom att frun är konstnär och dekorerar entrén med mat,blommor,ljus, ja vad som helst.
tyvärr ibland rätt mycket folk men det har alltid löst sig med bord till slut.
är man ett större sällskap kan man gärna boka i förväg.
en annan favorit är tartufo som har härlig pasta förutom traditionell grekisk mat inklusive underbar räksaganaki.
dom gör pizza i stenugn som barnen kanske gillar.
ta gärna ett bord mot baksidan annars stör trafiken lite om man är känslig.
dessutom finns det uppe i gamla platanias allra högst upp en taverna som heter vigli.
gå gärna upp innan solen går ner det är tjusigt, solnedgång och bra mat.
väl värt ett besök eller två...
dom har ju barnmeny på alla restauranger numer annars har jag fått beställa in små portioner av befintlig meny.
jag tycker inte att det är några problem dom är alltid så trevliga överallt.
sen är barnen uppskattade på alla ställen.
och till sist vill jag rekomendera clown bar som gör stora creppes med valfri fyllning utifall barnen strejkar för restaurangmaten någon kväll.
men som sagt det finns många fler.
ni kanske hittar er egen favorit ni måste skriva sen och berätta det är alltid kul att höra andras val.
ha det så fint i platanias...
myssa....