Sv: 3 veckor på Samos, Ikaria och Fourni
Efter lite uppackning och vila började magarna knorra. Det blev en omelett och en öl i hamnen och därefter inhandling av Ouzo och Metaxa (Stickans val). En fin olivolja till vår snälla granne som passat hus och växter. 30 grader varmt, så det blev några timmar på hotellrummet. Vi var lite sega efter den tidiga morgonen.
Gick till restaurang Esperides på kvällen. Vet att det är populärt så vi var där redan halv 7. Bara 3 bord lediga, resten var reserverade, så vi hade tur. Mysigt ställe i trädgård, trevlig personal, snabb service. Åt grillad ost gjord på komjölk från Chios med körsbärstomater och basilikakräm gott. Kleftiko, mört fint lammkött, ett krus rött. Varsin miniglass till efterrätt
En promenad efter hamnpromenaden ut mot marinan. Massor av tavernor efter den lilla gatan som tar vid efter hamnpromenaden. Balkongsittning fick avsluta den varma kvällen med lite gott i glasen.
Kerstin
|