Visa ett inlägg
  #9  
Gammal 2006-08-13, 11:58
Yak Yak är inte uppkopplad
 
Reg.datum: aug 2005
Ort: Stockholm
Inlägg: 390
Standard Sv: Ensamresenär, finns det fler här inne?

Jo, jag har också gjort flera resor (till bla Grekland/USA/Asien) själv. Nu vet jag inte hur det är med charter, men jag har också fått uppfattningen att i Grekland så brukar dom ibland ge ett något lägre pris när man är själv. men tyvärr så blir det ju ändå alltid dyrare än om man skulle dela ett rum på två

Det beror nog lite på säsong också, om rumsuthyraren är övertygad om att han kan hyra ut samma rum till ett högre pris till ett par som kommer med en senare båt så är det svårt att få någon "rabatt". Alla rum är ju i princip dubbelrum, det har nog bara hänt en gång på Naxos att jag fick en "enkelsäng".
Att resa själv har väl både för och nackdelar, men jag tycker definitivt du ska släppa charterpaketen och resa på egen hand, det är så mycket roligare. Men för min del vet jag inte om jag vill resa själv nästa gång..

Ps. Vad är det du inte gillar med färjor? det är ju det som är det allra bästa med Grekland!
Svara med citat