NEL har tre av dessa båtar, inköpta 2000-2001. Vi åkte med en av dem 2004 mellan Paros och Ikaria, det gick ganska hård sjö men det märktes inte av mycket på de båtarna. De tre båtarna är av lite olika storlek, tar mellan 800 och 1700 pax och gjorde från början 35-40 knop.
Efter 2004 lades båtarna upp på grund av ekonomiska problem, de var helt enkelt för dyra i drift Man har tydligen processat mot det franska varvet som tillverkade båtarna för att få dem att byta till ett maskineri som är billigare i drift. Som jag förstått det är maskineriet utbytt i Aeolos Kenteris som är den största, den har i sommar gått mellan Lavrio och Santorini.
Aeolos Express 2 har varit i trafik i sommar, evtuellt också den från Lavrio. Aeolos Express har inte varit i trafik sedan 2004.
Båtarna har tidvis varit målade med Telestet-reklam på sidorna.
Båtkänslan är ju helt borta i dessa fartyg men helt klart borde de vara intressanta för trafik mellan Atenområdet och Dodekaneserna om de inte vore så dyra i drift, förhoppningsvis får även de övriga båtarna maskineriet utbytt till nästa sommar.
Mvh Janérik
(Med lite hjälp från
http://www.faktaomfartyg.se )