Visa ett inlägg
  #8  
Gammal 2007-04-27, 21:16
Ella Ella är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Stockholm
Inlägg: 250
Standard Sv: Ensamvecka - var?

Ja, alla tycker olika..! Och alla känner olika. Om jag sitter en kväll på en gata i en livlig by, omgiven av par och familjer och alla sorters semesterfirande, så tror jag att jag kommer att önska att jag var som dem, längta efter min sambo och känna mig rejält avis. För att resa ensam är, än så länge, ett andrahandsalternativ för mig.

Men tro inte att jag klankar ner på ditt Parga! Sambon och jag har varit på väg dit flera gånger, och lär hamna där innan sagan är slut. Men min längtan efter "litet, lugnt" och "mycket stillsamt" tillfredsställs kanske inte där.

Men visst kan man väl åka till Grekland för att umgås med sig själv, havet, getterna, dofterna och en kall öl? Inte ska man väl behöva stanna i centrala Stockholm för att man inte vill umgås med andra i en vecka? Då tycker jag att du är orättvis.

Senast redigerad av Ella den 2007-04-27 klockan 21:19.
Svara med citat