Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Joniska öarna > Lefkas

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2010-04-20, 10:55
Maartina Maartina är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2005
Inlägg: 105
Standard Transfer Agios Nikitas

Blev galet sugen på en resa till Lefkas och Agios Nikitas! Söker lugnet och närheten till fina stränder på moppeavstånd och tycker det verkar vara den perfekta platsen!

Till min fundering, Ving tar 955 (eller var det kanske 995) kr per person för transer (taxi/minibuss) medan Apollo tar "vanlig" avgift och detta trots att de delar flyg! Hur kan det komma sig?

Någon som har erfarenhet? Förstår att det kostar mycket att frakta bara ett fåtal turister till en liten ort, men att det kan skilja så! Och problemet är att det är Vings hotell vi vill åt Tycker det blir dyrt med 2000 extra bara för transfern...

Tips på annan ort på Lefkas annars? Går det att finna hyfsat lugn i Nidri trots högsäsong? (mitten av augusti)
Svara med citat
  #2  
Gammal 2010-04-20, 11:13
coanma coanma är inte uppkopplad
 
Reg.datum: nov 2005
Ort: Sørlandet
Inlägg: 450
Standard Sv: Transfer Agios Nikitas

Spørsmål er når du skal reise. Når vi var på dagstur sist i august opplevde vi ikke roen i Agios Nikitas. Det var "overfylt" av turister. Vi bodde på fastlandet Paleros med Ving (samme fly) som var en oase i forhold.
Svara med citat
  #3  
Gammal 2010-04-20, 11:26
Maartina Maartina är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2005
Inlägg: 105
Standard Sv: Transfer Agios Nikitas

Kanske borde formulerat mig annorlunda Det behöver inte vara såå lugnt Jag är mest ute efter att det ska gå att sova hyfsat utan att bli väckt av musik och skrik hela nätterna. Sen är det självklart att det ska vara lite barer och sånt, det uppskattar ju även vi!
Svara med citat
  #4  
Gammal 2010-04-20, 20:37
Lovis Lovis är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2008
Ort: Malmö
Inlägg: 143
Standard Sv: Transfer Agios Nikitas

Hej Maartina!

Ja, Agios Nikitas är verkligen den perfekta platsen, ett litet paradis i mina ögon. (Vi har bara varit där i slutet av juni kanske ska tilläggas). Jag kan givetvis inte alls svara på varför Ving tar betalt som de gör. Men jag har bott på de två hotell som Ving respektive Apollo erbjuder. De är helt ok båda två. Det finns absolut INGA avstånd i Agios Nikitas. En liten bilfri, vackert stenlagd gata som tar dig genom byn, förbi lite affärer, restauranger, ett gyrosställe och nån bar, till hamnen där den stranden som är den ursprungliga fiskehamnen.
Svara med citat
  #5  
Gammal 2010-04-21, 08:44
Maartina Maartina är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2005
Inlägg: 105
Standard Sv: Transfer Agios Nikitas

Tack för ditt svar!
Tyvärr får Agios Nikitas vänta till en annan gång. Vi har nu valt att boka Parga (velpelle) och ett litet hotell som verkar ligga i utkanten av staden (Margaritis). Tror det blir kanon!
Men nån gång ska jag till Lefkas!
Ska bara ta och boka av min Skiathosresa nu. Det svider lite då jag tror det är en fantastisk ö, men av olika anledningar känns det inte riktigt bra att åka dit i år. Men det blir garanterat en annan gång det med!
Svara med citat
  #6  
Gammal 2010-04-21, 09:12
Lovis Lovis är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2008
Ort: Malmö
Inlägg: 143
Standard Sv: Transfer Agios Nikitas

Parga är ju alldeles underbart det också. Varit där tre gånger och vill gärna återvända även i år :-)
Svara med citat
  #7  
Gammal 2010-04-21, 11:14
Stomatol Stomatol är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2009
Ort: Mora
Inlägg: 101
Standard Sv: Transfer Agios Nikitas

Det går alldeles utmärkt att hyra en bil i Parga och ta en dagsutflykt till Lefkas.
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 00:43.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT