Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kafé Kalimera

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #15  
Gammal 2010-08-10, 21:06
Rasmuss avatar
Rasmus Rasmus är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 322
Standard Sv: Kyrkor och präster. Det religiösa Grekland

Citat:
Ursprungligen postat av Monica P Visa inlägg
Den unga generationen går pliktskyldigast med till kyrkan, men jag tror att många gör det av respekt för sina äldre, mer än för att de är helt övertygade om budskapet.
Ja, vi i vår familj är inte speciellt religiösa. Däremot har vi inget emot att besöka de vackra grekiska kyrkorna, om inte annat för att de är ju så vackra. Har vi därtill förmånen att, liksom Riitta, pricka in ett besök samtidigt som en kör övar inför mässan så ser vi det som en extra bonus. Vacker musik, svalka, god doft av rökelse, och möjlighet till en sekunds eller ett par minuters kontemplation om vad som helst här i hela världen, det är väl inte fel ens för oss hedningar. Eller...?
Och om ett par dagar kommer vi sannolikt att besöka Aghias Isidoros på Leros, där junior döptes för tolv år sedan. Då ska vi tända några ljus för såväl honom, hans farmor och hans helgon, så okristna vi är.
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 22:30.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT