Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kreta > Chaniakusten

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #1  
Gammal 2011-11-06, 16:42
Sussi Sussi är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Surte
Inlägg: 18
Standard Lyrakia (Café Kriti) i Chania..

Hej alla Kalimeror!

Kom hem från Agia Marina igår, efter 1 vecka på Minos Village. Ett mycket trevligt hotell med mycket trevligt hotellpar, Jiannis och Vanna.
Tyvärr så upptäckte vi att det härliga muskstället Lyrakia (kallas också Café Kriti) i gamla delen av hamnområdet har stängt. Vi pratade med en vän till familjen, som informerade att Andreas svärson tagit över och har inte bestämt ännu vilken inriktning stället skall ha.......mycket tråkigt tycker vi som gillar kretensisk livemusik. Vi fick tips av vår taxichaufför, som körde oss till Tabakaria, i stadsdelen Chalepa. MYCKET BRA MUSIK, som startade kl 01.00. Stället har dock endast öppet på fredag och lördag.
När det gäller restauranger och annat i Agia Marina vid denna tiden, så kan man sammanfatta detta med ett ord: STÄNGT. Vi hittade 3 öppna resturanger, Tempo, taverna Agia Marina och Jay Jay samt även hotellrestaurangen på Minos Village förstås.
Vädret var också väldigt varierande med en spännvidd mellan 13 och 24 grader...men det är bara att gilla läget när man åker vid denna tiden.
Kreta är ju alltid Kreta så vädret spelar inte så stor roll

Hälsningar från Sussi
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 01:07.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT