Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Ordet är fritt > Kalimerahörnor > Monica Pizanias hörna

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #1  
Gammal 2012-07-09, 10:53
Monica Ps avatar
Monica P Monica P är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2007
Ort: Kalymnos, Grekland
Inlägg: 5 355
Standard Meltemi

Meltemi kallar man den intensiva och varma sommarvinden som kommer från nord eller nordost. Den kan vara jobbig, men de flesta gillar ändå att det blåser lite så att hettan inte blir så tryckande.

Vi bor i en dalgång som vetter mot havet. En kanjon, nästan, där det alltid blåser, även när det är lugnt på annat håll. Här blir det motstridiga bud- än kommer vinden uppifrån nordost, än nerifrån havet. Förvirrande , man får flytta runt med sin kaffekopp och tidning. Blomkrukor välter, kläder på tork snurrar in sig på linan eller blåser iväg. Förresten, såna här dagar hinner man inte hänga färdigt tvätten innan den är torr. Dörrar slår igen om man inte sätter kilar under. Gardiner står rakt in eller smetar sig mot fönstret.

I vårt sovrum som har fönster och balkongdörr mot både nord och öst blåser det alltså just nu friska vindar, minst sagt.

Igår var vi iväg på fisketur till Emborio, för vid nordlig vind är det ganska lugnt där. Det blev inte så mycket fisk, men det var en fin tur i alla fall. Jag gjorde det bekvämt för mig med fällstol och kylbox och en bra bok -Bill Bryson: A Short History of Nearly Everything- och höll mig i skuggan. Trots det blev jag rätt röd på utsatta delar.

När min man kom tillbaka sa han: Du kommer inte att tro vad jag upplevde nyss! - En stor tonfisk, säkert 40-50 kg, hade lugnt och sakta simmat in mellans hans ben i knähöjd, och försvann sen lojt bakom honom! Han hann förstås inte ens sikta med harpunen, vilket nog var tur, för de är fruktansvärt starka, den hade nog dragit iväg med både harpun och gubbe...

Sen, när han fjällade fiskarna stående i havet, kanske tre meter från stranden, stötte hans knä emot något som stacks, vi vet inte vad, en manet kanske. Röda märken sammantaget ungefär av en handflatas storlek, stark sveda, klåda, svullnad och värk. Vi penslade på ammonia som våra bi-skötande vänner alltid har med sig, men det hjälpte inte. Fenistil hjälpte inte. Is hjälpte något så när. Som tur är så har han inte nån allergi.

Vi har inte hört talas om maneter tidigare i år, men vem vet.

OBS. Använd alltid badskor. Det finns allt möjligt i havet, från glasbitar till borstmaskar. Speciellt barn bör obligatoriskt ha badskor.
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 06:40.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT