Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Fastlandet > Parga

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #2  
Gammal 2014-02-13, 15:36
Katitzis avatar
Katitzi Katitzi är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2008
Ort: Norrtälje
Inlägg: 4 414
Standard Sv: Hotell Alexis Parga stad

Citat:
Ursprungligen postat av Neta Visa inlägg
Hallå!
Har funderingar på att åka till Parga o har tittat på hotell Alexis. Finns det nån som bott där? Tar gärna emot annan bra info om parga. Har endast besökt öar i grekiska övärlden o där Samos o Pythagorion är favoriten.
Tror ni det kommer passa oss?
Mvh Neta
Hej Neta!
Parga kommer säkert att passa er jättebra om ni gillar Phytagorion. Fina gränder och mycket trappor! Valtosstranden är lång och fin och det är vackra omgivningar.
Vi bodde på Alexis de två första veckorna i juli 2011. Enkelt men ok studios, men se till att boka balkong. Terasserna har full insyn för alla som kommer uppför trappan. Det står att det är 350 m till stranden och det stämmer nog, men det är en mördarbacke upp därifrån! Paret som hade hotellet var snabba att ta bra betalt för allt extra som AC, förvaringsbox och sen utcheckning. Annars var de trevliga och hjälpsamma. Läget var bra för kvällspromenaden ner till stan. Då följer man bara vägen till vänster när man kommer ut och går mot borgen och sen till vänster nerför trappan med alla butiker. Närmaste minimarket låg en bit bort, nästan framme trappan.
Åker gärna tillbaka till Parga någon gång, men tänker då inte bo så högt upp. Men ni kanske har bra kondis?

Katitzi
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 22:01.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT