![]() |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Citat:
Sedan använder du själv fullkomligt vilseledande och generaliserande statistik i din argumentation. Man kan omöjligt bunta ihop öarna i Cycladerna eller Dodekaneserna, eller olika orter på Kreta (!), och räkna med att få en rättvisande statistik. Antalet gästsängar säger inget om vilka som utnyttjar dem, eller om hur turistifierad ön/orten är. Det kan ge en indikation men inte mer. I Cyclanderna står väl Naxos, Paros och Myconos för de flesta bäddarna. Så finns det rätt många på Tinos också. Fast dit åker bara Greker! Och så jag då... Och det är den minst turistifierade ön i Cycladerna! Så det innebär att det finns många andra öar i Cycladerna som har ett betydligt lägre förhållande mellan antalet fast befolkning och antalet gästbäddar. Och Rhodos ligger väl i Dodekaneserna? Om jag inte missminner mig... Hur många gästsängar finns det där? Att jämföra med tex Nisyros. Och då menar jag fortfarande per invånare. Nä, ska statistiken ge något över huvud taget måste den brytas ner så den ges ö för ö! Och inte ens det säger speciellt mycket om hur turistifierad ön är, eftersom det hanteras olika på olika öar... Det finns tre sätt att missleda någon annan: Lögn, förbannad dikt och statistik!!!!!! Och nu försökte du använda det tredje alternativet. Men den gubben gick inte! Jag baserar detta på saklig kunskap och inte statistik! Peter |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Jeg er så enig enig i det du sier, Peter! Og det er nettopp den generaliseringen du beskriver jeg er imot. For å bruke Kreta som eksempel, er et besøk i Platanias eller i verste fall Malia/Hersonissos nok for mange til å konkludere med at Kreta er ekstremt turistifisert, og trekker hele øya med denne beskrivelsen.
Gjennomsnittet som jeg refererer ved statistikken sier jo at det må finnes betydelige deler av Kreta som er lite turistifisert, slik det kan finnes øyer både i Kykladene og Dodekaneserne som ligger langt over eller langt under snittet. Så la oss ikke trekke forhastede omfattende konklusjoner basert på tilfeldige enkeltepisoder eller tilfeldige steder vi har sett, som ikke behøver å være representative i det hele tatt. Det var i grunnen det jeg ville si....... |
|
#3
|
|||
|
|||
|
För mig får ni kritisera Kreta bäst 17 ni vill,det ändrar ju inte min uppfattning för det.Vi är ju ett gäng olika människor och är väl en himla tur att vi inte älskar samma ö."Bara" 28 dagar kvar till Kreta nu.
|
![]() |
| Ämnesverktyg | |
| Visningsalternativ | |
|
|