Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kreta > Chaniakusten

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2005-07-14, 13:05
ullis ullis är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Kristinehamn
Inlägg: 34
Standard Sv: Handla mat i chania

Vi har inte varit på Kreta i år, men kom för två veckor sedan hem från Syros. Vår tanke var att laga lunchen själva för att komma lite billigare undan, detta fick vi snabbt slå ur hågen! Ett paket bacon kostade 3,5 euro, 1 liter mjölk 1,50, 250 gr smör 2 euro- ja nästan alla priser på IA supermarket (en stor affär) var mycket högre än i Sverige. Det blev billigare med Gyros eller annan enklare mat till lunch för hela familjen inkl dricka, öl eller vin än att laga själv! 5 Gyros med två extra portioner pommes, dricka till barnen och Retsina eller öl till oss kostade 10 euro! Jag undrar hur grekerna själva klarar av sina matkostnader?

Ha en bra semester!

Hälsningar Ullis
Svara med citat
  #2  
Gammal 2005-07-14, 13:26
wildas avatar
wilda wilda är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Norrköping
Inlägg: 295
Standard Sv: Handla mat i chania

Grekerna lagar väl inte mat hemma, utan går ut o äter helt enkelt...

Och visst är det otroligt mysigt att sitta på taverna, men ibland är det ju himla skönt att laga till nåt enkelt och bara sitta på balkongen och äta.

Jag brukar alltid undvika att äta frukost ute, eftersom jag tyckt det varit dyrt... men med de supermarketpriser som nu är på yogurt, honung, smör och ost så kostar det lika mycket. Även hemma går det på ca 5 Euro per frukost.
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 12:24.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT