![]() |
|
#1
|
|||
|
|||
![]()
Var 8 sekund låter väldigt överdrivet, visst stämmer det att den sidan har mer skalv men oftast är det ute i havet och man känner inte av det. Numera är husen byggda efter vissa regler när det gäller armeringsjärn i skelettet så var inte orolig, åk du och njut.
Och hotellen numera är säkra, de gamla husen som grekerna bor i är de som mest är utsatta. Monica |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Hej! Efter jordbävningen 1953 så finns det endast ett hus i Argostoli som inte skadades så mycket att det behövde rivas. På övriga Kefalonia så var det norra delen kring Fiskardo som fick mindre känningar av skalvet och där klarade sig en del av husen. Ruiner kan ses på många platser men även Grekerna bor i hus som är byggda av mordernare teknik och klara ett kraftigt skalv.
Hälsningar PANAKAKIS |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Vi var också på Kefalonia förra veckan och upplevde skalvet. Precis när marken skälvde befann vi oss i Melissanigrottan, i en båt i den del av grottan som fortfarande har tak, så vår upplevelse var mest att båten liksom skälvde och darrade till. Efteråt blev man ju lite fundersam, det hängde trots allt stalaktiter i taket, som inte hade varit så trevliga att få i huvudet... Hursomhelst, var det inget jätteskrämmande.
De, däremot, som bodde på södra delen av ön berättade att de upplevde smådarr och skalv under hela veckan, men att det inte var något som skrämde eller var hemskt obehagligt. Så slappna av och njut av din resa!! |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Jag var på Kefalonia i förra veckan och upplevde 2 stora skalv och några väldig små.Men det är inget att oroa sig för.Det var över efter några sekunder.Ska åka tillbaks till höst igen och inte en sekund tänker jag på jordskalven.
|
#5
|
||||
|
||||
![]()
Vad är oddsen att det blir ett stort skalv på Kefalonia?
Är det nån som vet det? ![]() |
![]() |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|