Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kreta > Chaniakusten

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2008-06-17, 08:53
wognsen1 wognsen1 är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2008
Inlägg: 58
Standard Sv: restaurangtips

Mitsos var vi på förra veckan. Vi blev mycket bra bemötta av ägaren. Man känner sej välkommen och det var den enda restaurangen utan inkastare, vilket kändes skönt att slippa för man kunde begrunda menyn utanför i lugn och ro. Det var en kvinna som hade födelsedag när vi var där och då blev hon uppvaktad med en liten flaska champagne och en blomma av personalen. När dom kommer in med detta spelas "happy birthday" på hög volym i högtalarna så ingen kunde missa hennes födelsedag. Jag vet ju inte om det var de anhöriga som beställt champagnen. Men tror att det var en gåva från mitsos.
När man ätit klart och betalat så tackade ägaren med ett handslag eller en klapp på axeln när man gick. Hans gest kändes "äkta" och det kännns som om man är mån om sina gäster på denna restaurangen. Du bör ju nog beställa bord i god tid om du ska äta på mitsos eftersom det fanns gott om stammisar på detta stället. Maten var god och priset något lite lägre än andra ställen tyckte vi. Hoppas ni får en bra födelsedag

Senast redigerad av wognsen1 den 2008-06-17 klockan 08:55.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2008-06-17, 21:24
UlfWimans avatar
UlfWiman UlfWiman är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2007
Ort: Agioi Apostoloi / Öjebyn
Inlägg: 1 349
Standard Sv: restaurangtips

I Platanias finns det en bra krog precis vid den lilla bil-banan. En stor bred trappa leder upp till restaurangen. Där har jag blivit serverad både grekisk mat samt ordentliga köttbitar stekta som du vill ha det. Kommer tyvärr aldrig ihåg namnet på stället men det är bara att gå igenom Platanias förbi torget och en bit till. Om nån går dit så kolla namnet för jag vill gärna ha med det i min bok.

Uffe
Svara med citat
  #3  
Gammal 2008-06-19, 17:26
garion75 garion75 är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2008
Inlägg: 3
Standard Sv: restaurangtips

Håller med om att Mitsos var överreklamerad.
Hade kanske för höga förväntningar, men jag hitta ingen resturang under mina 2 veckor som var riktigt bra. En som vi gick tillbaka till ett antal ggr var iaf Kri Kri, den kan jag rekomendera.
Angående Hotel Theo så har jag inget negativt att säga, ni kommer nog bli nöjda. Har ni inte hört ordentligt med fågelkvitter på mornarna tidigare kommer ni nog få göra det nu.
Svara med citat
  #4  
Gammal 2008-06-19, 19:06
MonkanSs avatar
MonkanS MonkanS är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jun 2007
Ort: Norrköping
Inlägg: 650
Standard Sv: restaurangtips

I Platanias finns en restaurang allra högst upp i gamla stan med en härlig utsikt ut över havet och väldigt bra mat. Faradi heter den. Vi var där förra sommaren och var helnöjda med den. Fortsätter man ännu lite högre upp så kommer man till "Old Church" och kyrkogården med världens vackraste utsikt. Så orkar man bara knata upp i gamla stan så är det mödan värt. Och det finns ju gott om "vattenhål" på vägen upp om man skulle bli lite törstig...

//Monica
Svara med citat
  #5  
Gammal 2008-06-19, 19:47
JohnSs avatar
JohnS JohnS är inte uppkopplad
 
Reg.datum: dec 2006
Ort: Ryfylke, Norge
Inlägg: 804
Standard Sv: restaurangtips

Vi har også besøkt Mitsos flere ganger sammen med barn, og hadde gode opplevelser der. Kveld nr. 2 ble vi møtt som gamle venner, med sterke beklagelser over at det ikke var ledig bord til oss (10 pers.). Vi ble plassert på stoler ute på plenen, og fikk hvert sitt glass med noe i mens vi ventet. Ved første mulighet ble et par flyttet til et annet bord i restauranten som ble ledig, og med litt om-møblering ellers ble vårt bord klargjort med liv og lyst. Og maten smakte! Dette er noen år siden, men familietavernaer har en tendens til å være nokså uforanderlige.
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 01:14.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT