Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Ordet är fritt

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2008-07-18, 23:00
ramsess avatar
ramses ramses är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jun 2005
Ort: kristinehamn
Inlägg: 1 132
Standard Sv: Rätt klädsel på taverna ?

På kvällen tycker jag det känns bra "att klä sig lite". Under tidig kväll sitter man ju ofta och sippar på något gott på balkongen, duschar och grejar. Faktiskt en av de där bästa stunderna på Greksemestern. Då tycker jag att det känns bra att ta på sig något som man inte har på dagen. Gärna något som känns lite "mer kväll". Är väl inget konstigt i att vilja vara lite fin på kvällen, även om det är med den gamla vanliga familjen. Under säg en treveckorsresa där man förflyttar sig mellan orter/öar räcker det ju med en ganska begränsad garderob, går ju att byta och blanda bra med det lilla man har. Men det viktiga är att man känner sig bekväm, annars kvittar det ju vad man än har på sig.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2008-07-22, 09:57
Katitzis avatar
Katitzi Katitzi är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2008
Ort: Norrtälje
Inlägg: 4 414
Standard Sv: Rätt klädsel på taverna ?

Har både "dagkläder" och "kvällskläder" med i packningen. Shorts eller kjol och linne på dagen. Lite finare kjol och linne(topp) på kvällen. Har ibland en klänning med också, men den blir mest hängande i garderoben.
När man går till strandtavernan kan man ju åtmintone svepa om sig en sarong tex.!
Svara med citat
  #3  
Gammal 2008-07-22, 15:18
Birgitta63s avatar
Birgitta63 Birgitta63 är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2007
Ort: Sjöbo
Inlägg: 1 452
Standard Sv: Rätt klädsel på taverna ?

Undrade lite om färgval på kläderna.Röd klänning ? Betyder rött något på Kreta? Vi var klädda i röd klänning när vi gick ut och åt på kvällen.Det var ej kortkort eller utstickande klänning men det kändes fel på något sett.
Är det någon som vet? Kanske är färgen lite syndig!
Birgitta 63
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 07:52.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT