Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kykladerna > Amorgos

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2008-09-05, 22:30
Marcos avatar
Marco Marco är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2006
Ort: Vänersborg
Inlägg: 212
Standard Sv: Hemkommen från Amorgos

Åhhh vad jag längtar tillbaka till Amorgos! Var där för första gången förra året i mitten av september och känner igen det där med blåsten. Trodde ibland att jag å moppen skulle blåsa av vägen nästan hela tiden! Bodde på Amorgos Pension (mycket bra) i Katapola i en vecka och var oftast på andra sidan å åt på kvällarna. Besöket på klostret är ett minne för livet! Synd attt ni inte fick njuta fullt ut av Mouros för det är en av de skönaste stränderna jag besökt!
/Marco
Svara med citat
  #2  
Gammal 2008-09-06, 10:41
Eva Ls avatar
Eva L Eva L är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 8 008
Standard Sv: Hemkommen från Amorgos

Överväger att åka tillbaka till Amorgos nästa år efter att inte ha varit där på några år. Har hört att det blivit så mycket turister där och några bekanta tyckte att det var lite av en besvikelse när de återvände till ön efter 10 år.
De blev mer förtjusta i Folegandros som de inte besökt tidigare. Folegandros och Amorgos är de grekiska öar jag gillat mest men jag har många andra favoriter också. Joniska öarna har jag inte riktigt kunnat ta till mitt hjärta även om naturen är vacker där.

Eva
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 10:32.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT