Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Off Topic > Bilder (ej grekiska)

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2008-10-24, 15:48
Monica Ps avatar
Monica P Monica P är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2007
Ort: Kalymnos, Grekland
Inlägg: 5 355
Standard Sv: Gran Canaria med andra ögon

Jättefina bilder! Det måste ha varit festlig stämning vid de där tilldragelserna.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2008-10-24, 16:28
Hellens avatar
Hellen Hellen är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2005
Inlägg: 4 604
Standard Sv: Gran Canaria med andra ögon

Jättefina bilder, vi åkte också runt när vi var där, det är väldigt vackert.
Har bara varit där en enda gång (-91) och på Teneriffa (-04). Det lockar inte att åka tillbaka till någon av öarna så som det suger i Grektarmen på mig.
// Helén
Svara med citat
  #3  
Gammal 2008-10-25, 10:10
babsans avatar
babsan babsan är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2005
Ort: Uddevalla
Inlägg: 475
Standard Sv: Gran Canaria med andra ögon

Härliga bilder Elisabet.

Detta missade jag de 2 gånger jag var på Gran Canaria på 80-talet.
På den tiden var det sol, bad och party som gällde.
Skulle vara kul att åka tillbaka och uppleva det verkliga Gran Canaria.

Barbro
Svara med citat
  #4  
Gammal 2008-10-26, 01:09
Elisabets avatar
Elisabet Elisabet är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 5 566
Standard Sv: Gran Canaria med andra ögon

Citat:
Ursprungligen postat av Monica P Visa inlägg
Det måste ha varit festlig stämning vid de där tilldragelserna.
Ja, folk hade gått man ur huse och språkade och hade trevligt!





De lagade mycket mat:





Och en folkmusikorkester spelade:

Svara med citat
  #5  
Gammal 2008-10-26, 08:54
Eva Ls avatar
Eva L Eva L är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 8 008
Standard Sv: Gran Canaria med andra ögon

Vi var också en hel dag i Las Palmas och hann med både shopping både i det berömda varuhuset samt i ett annat område, cafésittande, vandringar och besök på museum. Vi gick en guidad promenad. Barnbarnet var så pass liten då att han gillade att sitta länge i vagnen. Här skulle jag kunna tänka mig att tillbringa en vintervecka och gå på konserter, klubbar etc tillsammans med en väninna.

Ett av fotona jag tagit i en av gränderna i Mogan påminner mycket om Grekland. Branta trappor, färgglada dörrar och smala gränder. Maten var mycket bra i Mogan med möjlighet att pröva många spanska och italienska läckerheter. Det var enkelt att promenera från hotellet till centrum där det var underhållning på kvällarna med exempelvis jazzuppträdanden. Tyvärr har många gäster helpension eller kanske tom AI så många tillbringar kvällarna på hotellområdet. De som drev restaurangerna klagade över detta precis som grekerna brukar göra. Viss turism fanns det där folk bodde i lägenheter och mindre hotell. När vi var där höll en jättebungalowanläggning på att färdigställas så hur det blir i framtiden kan man fundera över.

Eva
Svara med citat
  #6  
Gammal 2008-10-26, 09:27
Siri As avatar
Siri A Siri A är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2007
Inlägg: 1 648
Standard Sv: Gran Canaria med andra ögon

Fina bilder igen Elisabet!

De kanariska balkongerna är fantastiskt vackra. När vi var där fanns det en by uppe i bergen där vartenda hus var utrustade med dessa balkonger. Vackert var det att promenera omkring där... Jag har varken varit i Pourto de Mogan eller Las Palmas, men bilderna lockar. Det ser fint ut!
Svara med citat
  #7  
Gammal 2008-10-26, 09:52
Mosters avatar
Moster Moster är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2006
Ort: Nv Skåne
Inlägg: 400
Standard Sv: Gran Canaria med andra ögon

Bettan, vilka härliga bilder! Tack för att vi får se dom
Moster
Svara med citat
  #8  
Gammal 2008-10-26, 20:39
Elisabets avatar
Elisabet Elisabet är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 5 566
Standard Sv: Gran Canaria med andra ögon

Citat:
Ursprungligen postat av Lissi Visa inlägg
en jul var vi i Santa Lucia som var otroligt vackert.. Jag glömmer aldrig en fantastisk julkrubba som fanns utanför en kyrka.
Stadens skyddshelgon är Lucia och varje år den 13 december firar de henne, tillsammans med en lucia från Norrbotten! Staden utser en egen lucia och lionsklubbarna i Luleå utser tillsammans med Norrbottens-Kuriren en lucia som åker dit och de två lussar tillsammans på olika ställen i staden.
Hur denna tradition har kommit till vet jag inte, men det är rätt märkligt eftersom den 13 december inte har någonting med Heliga Lucia från Syracusa att göra, och hon firas inte heller av den romerska kyrkan den dagen. Att fira Lucia då är ett svenskt påfund som härrör från att det datumet inföll årets mörkaste dag i den fornnordiska tideräkningen. Trots detta har alltså staden valt att fira sitt skyddshelgon den 13 december.

Citat:
Ursprungligen postat av Eva L Visa inlägg
Här skulle jag kunna tänka mig att tillbringa en vintervecka och gå på konserter, klubbar etc tillsammans med en väninna.
Hade jag hört någon säga det innan jag varit där, hade jag nog skakat misstroende på huvudet. Men nu vet jag bättre; Las Palmas har ett rikt kulturliv. Jag såg bland annat på afficher att Cosi fan tutti ska sättas upp där snart, och varje år arrangerar de en operafestival.
Svara med citat
  #9  
Gammal 2008-10-27, 08:44
Eva Ls avatar
Eva L Eva L är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 8 008
Standard Sv: Gran Canaria med andra ögon

[QUOTE=Elisabet;149990

Hade jag hört någon säga det innan jag varit där, hade jag nog skakat misstroende på huvudet. Men nu vet jag bättre; Las Palmas har ett rikt kulturliv. Jag såg bland annat på afficher att Cosi fan tutti ska sättas upp där snart, och varje år arrangerar de en operafestival.[/QUOTE]

Jag känner några som åker dit varje år för mixen av stad, bad och bra kulturliv. Vi upplevde också att människorna var väldigt trevliga i Las Palmas
och trafiken var välorganiserad.

Eva
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 06:53.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT