Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kreta > Chaniakusten

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2008-12-19, 11:39
junes avatar
june june är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2005
Ort: Landskrona/Pano Stalos
Inlägg: 283
Standard Sv: Vader

Ja du Uffe, internet vantar vi FORTFARANDE pa. Vi bestallde det redan den 26 september pa OTE. Vantade i 6 veckor utan att nagot hande. Har bestallt nytt pa forthnet och har vantat sen den 16:e november. Vi hoppas vi far det detta aret!!!!Men vi skall i alla fall besoka saluhallen till jul.
20 gr och lite molnigt idag!
June
Svara med citat
  #2  
Gammal 2008-12-19, 11:57
UlfWimans avatar
UlfWiman UlfWiman är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2007
Ort: Agioi Apostoloi / Öjebyn
Inlägg: 1 349
Standard Sv: Vader

Ingen tröst kanske, men jag var till stan på OTE och levde rövare.
En vecka senare hade jag bredband, Sören har min router idag. Vill ni ha den så ta över den, jag bjuder på det. Password kan vi lösa senare då jag behöver serienumret på dosan och fabrikat. Jag hade nämligen 2 st. En Vodafone och en OTE. Jag längtar ner, men har insett min begränsning. Mår för tillfället bra och fungerar med vissa svårigheter. Rullstolen here I come. Saluhallen är häftig på jul och man går inte hungrig därifrån utan att ge ut en enda Euro. Det är smakprov på det mesta och en del smakprov är hela portioner. Fiskhandlaren till vänster bjöd på en jättegod soppa julen -07 och det var bara att ta om ifall du var hungrig. Plus fritt bröd äkta grekiskt bondbröd. Jag sällar mig till Lars skara, detta ska upplevas. Lämna bilen hemma då det är många som bjussar på Raki.

Uffe ifrån ett snöigt Ö-byn med livsfarliga trottoarer.
Svara med citat
  #3  
Gammal 2008-12-20, 12:23
Wardakiss avatar
Wardakis Wardakis är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Gävle
Inlägg: 1 338
Standard Sv: Vader

Det har utlovats den kallaste julen pa 40 ar! Bra tajmat av oss som ar har, eller hur?
Idag ar det 13 grader och regnar fran och till.
Gunilla
Svara med citat
  #4  
Gammal 2008-12-20, 16:53
Monica Ps avatar
Monica P Monica P är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2007
Ort: Kalymnos, Grekland
Inlägg: 5 355
Standard Sv: Vader

Vi får också störtskurar nu och då. Dessemellan är det jättesoligt och fint. Grekland är kontrasternas land, håll med mig om det. ( Inte "lagom" , snarare allt eller intet)
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 16:40.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT