![]() |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Vilket som går snabbast nu när tunnelbanan inte går vet jag inte, men ni behöver inte vara där en timma före avgång, så ni bör hinna oavsett av vilket sätt - buss- taxi -eller tåg ni väljer.
// Helén |
|
#2
|
|||
|
|||
|
Tack!
Jag funderar på taxi, men av det jag läst har jag fått en bild av att taxi dels kan vara svårt att få för 5 personer med bagage, att de gärna försöker ta ett överpris och att det kan ta längre tid när det är rusningstrafik (tex fredag eftermiddag). |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Gjorde precis den resan för 13 dagar sen, jag åkte bussen X96 som kostar 3.20 euro/person och går till Piraeus hamn. Det tar högst 90 minuter att åka den och den gick ungefär var tjugonde minut när jag var där. Lite mer sällan på natten. Busschaffisen sa till oss att det var dags att hoppa av, eftersom han såg att det var några öluffare på båten. Ni ser när ni kommer till hamnområdet, för ingen annanstans på vägen finns det så många finlandsfärjsstora färjor
Lycka till!
|
|
#4
|
|||
|
|||
|
Och för att förtydliga, X96 går numera ända längst ut i hamnområdet där den har ändhållplats. Inte som "för några år sedan" då den vände runt vid Karaskaitorget.
|
|
#5
|
||||
|
||||
|
Citat:
/kimmen |
![]() |
| Ämnesverktyg | |
| Visningsalternativ | |
|
|