Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kreta > Chaniakusten

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2009-06-11, 18:32
siimomalin siimomalin är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jun 2009
Inlägg: 15
Standard Sv: Restaurangbesök

Citat:
Ursprungligen postat av Lissi Visa inlägg
Jag tror det är bra att det inte tipsas om "kassa" ställen... Smaken är SÅ olika och det vore inte rättvist om man bojkottade restauranger på så lösa grunder tycker jag... JAG kanske tycker den är kass av olika orsaker, men en annan tycker den är jättebra och går ofta dit...En bra tumregel är att de restauranger som alltid har lite folk är kanske inga höjdare och då går vi inte in....Ser man att det alltid är fullt och att det också finns många greker där så är antagligen restaurangen bra..Konstigare är det nog inte..
Men det är min högst personliga åsikt...

Vi provar friskt olika restauranger när vi är i Grekland och har sällan andras rekommendationer med oss...Är det någon som många talat om som bra och om det passar oss äter vi där, men mer än en gång har vi haft en helt annan åsikt

Lissi
Vi tänkte noga på detta innan vi ens postade här men som vi poängterar
i första inlägget så är detta våra erfarenheter och det kanske finns någon
som vill ha tips, alla är vi olika. Vi själva testar nya ställen varje dag och
lyssnar sällan till tips.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2009-06-11, 18:38
Lissi Lissi är inte uppkopplad
Avslutat medlemskap på egen begäran
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 12 984
Standard Sv: Restaurangbesök

Jag tycker att era bedömningar är väldigt sansade och genomtänkta....Ni har verkligen bemödat er om att vara seriösa. Jättebra!
Jag menade helt generellt att ha en tråd med "Kassa restauranger" eller liknande. Jag kanske tolkade ett av inläggen fel. (Inte ert alltså)Det var alls inte riktat mot er!!

Lissi
Svara med citat
  #3  
Gammal 2009-06-13, 18:44
siimomalin siimomalin är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jun 2009
Inlägg: 15
Standard Sv: Restaurangbesök

The olive tree - Platanias (mot Agia Marina)

Vi delade på en Bruchetta för €4 till förrätt och tog varsin stek, hon en vitlöksstek och han
en pepparstek, för €17 styck.

Mat 4/5
Bruchettan var mycket god med tomater, fetaost och oliver. När man fick in steken tillsammans med
en bakad potatis, en klick ris, ärtor, rödbetor och broccoli så kändes det lite men man blev väldigt mätt.
Hennes kött beställdes "well done" och det fick konsekvensen att köttet var något bränt i kanterna, detta
drog ner betyget.

Miljö 4/5
Fin restaurang precis vid havet men det kan fortfarande vara bättre stolar/bord och andra ting. För en femma
krävs det mycket.

Service 4/5
Bra service, dem kändes något förvirrade ibland (verkar inte ha koll på vilka bordsnummer som vilka bord har)
men det fixade dem snabbt och det blev aldrig några fel utan osäkerheten var det enda som syntes. Beställde
två Bruchettas men servitören rekomenderade oss att dela på en, vilket visade sig vara tillräckligt.

Restaurangen var rekomenderad av Apollo, skulle nog inte besökt restaurangen annars. Den ligger några meter
ner från huvudvägen mot havet.

Totalt 12/15
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 00:07.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT