Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Egeiska öarna & Sporaderna > Skiathos

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2009-09-28, 10:24
Eva Ls avatar
Eva L Eva L är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 8 008
Standard Sv: Nästa års resa...

Citat:
Ursprungligen postat av Katitzi Visa inlägg
Är också sugen på Skiathos eller Lesvos till nästa sommar. Finns det någon som har varit på bägge öarna och kan jämföra? Är det mycket dyrare på Skiathos tex?

Längtar redan!

Katitzi
Jag har aldrig varit på Skiathos men två gånger på Lesvos. Av allt jag läst och hört om öarna så är de väldigt olika. Lesvos är Greklands tredje största ö och har flera ganska stora städer och många byar. Det är en bitvis väldigt grön ö där endast 7 % av öns inkomster kommer från turistnäringen. Många stenstränder men det finns även sandstränder. Båda öarna ligger långt norrut i Grekland och är kanske inte så varma tidigt eller sent på säsongen.
Något som lär utmärka Lesvos är att de ofta slipper de hemska värmeböljor som ibland drabbar Grekland på sommaren.

Jag ska föra över mina foton till datorn den här veckan och planerar om det inte är något annat som kommer ivägen att skicka in ett fotoresebrev med lite kort text till Kalimera nästa helg. Jag har tagit många kort men är en verklig amatör så det är inga märkvärdiga bilder men flera orter och platser finns med.

Eva
Svara med citat
  #2  
Gammal 2009-11-09, 09:49
anna73 anna73 är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2005
Ort: Rimbo
Inlägg: 123
Standard Sv: Nästa års resa...

Läser här och där att det är så dåligt väder på Skiathos, regnar och är kallt. Är det vanligt för början av september!! I så fall har jag bokat en nitlott. Man vill ju ha sol och värme när man åker till Grekland. Åker den 4 sep-10!!

Anna
Svara med citat
  #3  
Gammal 2009-11-15, 10:35
Klick Klick är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2006
Ort: Helsingborg
Inlägg: 893
Standard Sv: Nästa års resa...

Citat:
Ursprungligen postat av anna73 Visa inlägg
Läser här och där att det är så dåligt väder på Skiathos, regnar och är kallt. Är det vanligt för början av september!! I så fall har jag bokat en nitlott. Man vill ju ha sol och värme när man åker till Grekland. Åker den 4 sep-10!!

Anna
Du kan vara lugn!!! Jag har varit nere i Grekland i samma period och det har varit varmt och gott!!!! Andas ut och invänta ditt resdatum!!!!
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 22:50.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT