Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kafé Kalimera

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2010-03-09, 11:29
Mysans avatar
Mysan Mysan är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2006
Ort: Växjö
Inlägg: 322
Standard Hon ska jobba hos Apollo, på Kreta!!!!!!

Men stora dotter läser till Reseledare och International Tour Manager på Ky-utbildning i Norrtälje. Nu har de fått reda på var de ska var på sin LIA (=lära i arbetet, vår gamla prao/pryo).

Hon ska vara i Chania på Kreta med Apollo, som hon så hett önskade. Hon börjar med sex veckor praktik som sedan övergår i anställning till säsongen slutar i oktober!

Så ni som ska dit kan ju titta efter en liten tjej (1.57), ganska kraftig, lockigt hår och fullständigt omöjlig på att prata! Hon heter Sofi

Nästa år är hon färdig och sedan flyger hon väl ut i världen! Ska bli spännande och se om man sedan kan hälsa på henne, där hon blir stationerad.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2010-03-09, 12:13
Netwolfs avatar
Netwolf Netwolf är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2005
Ort: Göteborg
Inlägg: 12 013
Standard Sv: Hon ska jobba hos Apollo, på Kreta!!!!!!

Klart du måste dit och hälsa på! Ett sånt tillfälle får du ju inte missa..

/NW
Svara med citat
  #3  
Gammal 2010-03-09, 20:09
Katitzis avatar
Katitzi Katitzi är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2008
Ort: Norrtälje
Inlägg: 4 414
Standard Sv: Hon ska jobba hos Apollo, på Kreta!!!!!!

Det är kul med barn som jobbar som reseledare! Man får anledning att resa lite mer, även till ställen man kanske inte skulle hamnat på annars. Även om de stackarna får slita hund för en nästan obefintlig lön.
Vår äldsta dotter gick en 5 veckors kurs utanför Barcelona hösten 2004. Sen fick hon jobb för Solresor from. januari 2005. Har besökt henne 2 ggr. på Gran Canaria, på Malta, Menorca och Teneriffa.
Så träffade hon naturligtvis en kille på GC som sen flyttade till Barcelona där han har släkt. Hon bodde där ett halvår och nu reser hon ofta dit eftersom hon pluggar här i Sverige. Så naturligtvis har vi också sett Barcelona!
Just nu gör hon en utlandstermin i England - så då måste vi så klart hälsa på henne där i Påsk!
Ja, du ser hur det kan bli!

Trevliga resor framöver! Katitzi

Senast redigerad av Katitzi den 2010-03-09 klockan 20:23.
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 11:06.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT