![]() |
|
#1
|
|||
|
|||
![]()
Nå skal man vel ikke oppmuntre til ulovligheter, men jeg får vel si at jeg hadde iallfall ikke brydd meg om å registrere meg om jeg "bare" skulle vært i Hellas i 5 mndr. Deter ingen som sjekker det likevel
![]() |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Admirala har onekligen det bästa rådet...om du inte ser ut som om du kommer från Pakistan eller östafrika eller så, det är inte troligt att någon kommer att kräva dig på visum. Men trevligare än surmulna poliser brukar folket på KEP vara, kentro pliroforion, informationscentrum. Sådan ska finnas på varje större ort och det finns ett allgrekiskt telefonnummer: 1564 där du kan få råd.
|
#3
|
|||
|
|||
![]()
Ja, rent juridiskt är det inget problem för Eu medborgare att stanna längre än 3 månader, det har jag redan kollat upp, men grejen är den att manpower har möjlighet att förmedla ett jobb till mig, men de kräver att jag registrerar mig först, så det är anledningen till att jag behöver informationen.
|
#4
|
||||
|
||||
![]()
Ska du jobba lagligt i Grekland och inte ha ett svartjobb måste du självklart registrera dig och följa det regelverk som finns.
Eva |
![]() |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|