Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2011-03-01, 19:27
jenslar jenslar är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2011
Ort: Göteborg
Inlägg: 15
Standard Sv: Vad är en bra strand för dig?

För mig är en bra strand en som är lugn och avslappnande, inte för mycket folk, inte för kraftiga vågor, en bra taverna på krypavstånd när man blir lunchsugen. En sådan strand är Mykali på Samos.

Men samtidigt kan jag verkligen uppskatta stränder med dramatisk natur som Myrtos på Kefalonia. Oerhört vacker, men kanske inte en strand man tar en tupplur på.

Jag har faktiskt inte lyckats hitta något annat land vid medelhavet som har lika fina stränder som Grekland. :-)
Svara med citat
  #2  
Gammal 2011-03-01, 21:13
Netwolfs avatar
Netwolf Netwolf är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2005
Ort: Göteborg
Inlägg: 12 157
Standard Sv: Vad är en bra strand för dig?

Citat:
Ursprungligen postat av jenslar Visa inlägg
Jag har faktiskt inte lyckats hitta något annat land vid medelhavet som har lika fina stränder som Grekland. :-)
Touché!
Svara med citat
  #3  
Gammal 2011-03-01, 23:05
rickys avatar
ricky ricky är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jun 2005
Ort: Malmö
Inlägg: 1 096
Standard Sv: Vad är en bra strand för dig?

En bra strand skall..
ha varmt blått hav.
Inte för mycket folk och det ska vara rent.
Svara med citat
  #4  
Gammal 2011-03-01, 23:06
Assars avatar
Assar Assar är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2006
Ort: Kalmar
Inlägg: 207
Standard Sv: Vad är en bra strand för dig?

För mig har en bra strand turkostblått vatten, sand eller stenar spelar ingen roll. Gärna naturlig skugga, men finns inte det är det Ok med parasoller. Helst inte så långgrunnt, det är bara jobbigt, men gärna vågor, stora vågor.
Bra ständer är västra Lefkas (allra bäst). Även norra delen på Lefkos - Karpathos, Mirtos på Kefalonia, vissa på Milos och Velanio på Skopelos tillhör mina favoriter. Naxos förstås och även Agistri är riktigt bra.
Elafonissi på Kreta, trots det långgrunda är en kanonstrand. En bra taverna är ju aldrig fel, men som sagt, det viktigaste är ju vattnet!
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 21:31.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT