Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland > Resa till Grekland

Stängt ämne
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2011-06-17, 21:00
Peter Peter är inte uppkopplad
Banned
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 2 085
Standard Sv: Ekonomisk kris i Grekland

Mycket bra skrivet Eija. Tack.

Vi har en "domedagsprofet" i tråden. Visst. Och? Han ger uttryck för sina tolkningar och farhågor av det han läser. Han visar dessutom var han får sin information från. Och får skit för det dessutom...

Om ni läser hans inlägg ordentligt verkar han inte vara någon nybörjare på Grekland. Jag tror han har varit där en del. Annars har han lagt en hel del tid på Nätet för att hitta information för att ge ett trovärdigt intryck. Det förändrar ändå inte hans rätt att tolka artiklarna han hänvisar till.

Jag tycker Seukel har blivit påhoppad på ett väldigt fult och felaktigt sätt. Ska inte han få skriva om hur han ser på saken, som alla andra får, bara för att han ser ett "värsta" scenario? Måste alla vara så förb.... optimistiska när Grekland stirrar ner i den ekonomiska avgrunden...? Är det realistiskt? Jag är absolut inte optimist! Tvärtom! JAG tror det går åt H....e! Ska jag få skit för det? Skamvrån nästa?

Eller är ni rädda att det han skriver kan äga en viss riktighet? Att Paradiset riskerar att rämna! Det har delvis varit ren mobbning mot honom och jag tycker det är starkt av honom att fortsätta skriva! Alla har väl rätt att göra sin röst hörd på Kalimera? Även om åsikten är obekväm!

Jag tycker ni ska lägga av! Trivs ni inte med hans inlägg, låt bli att läsa eller besvara dem då. Men det är väl han som lagt ut flest länkar till artiklar som ger information om läget i Grekland. Många som varit riktigt bra dessutom. Och om ni inte är överens med honom om hans tolkning, argumentera mot DEN då istället för att bara kritisera hur han ser på saken.

Nu får väl jag ta skit för detta... Och det brukar ju sluta bra... Så ta det lugnt! Janne har inte så mycket tid med Kalimera just nu.

Peter
  #2  
Gammal 2011-06-17, 21:20
Riittas avatar
Riitta Riitta är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2005
Ort: Uddevalla
Inlägg: 5 625
Standard Sv: Ekonomisk kris i Grekland

Jag tycker också att Seukel har fått många otrevliga svar, fast han har inte varit otrevlig eller elak mot någon
Han har ju rätt och skriva sin uppfattning!

Vi gamla Greklandsälskare slutar ju inte åka dit i första taget och för andra räcker det ju bara öppna TV:n och lyssna på radion för att se och höra hur läget är, så tror inte att Seukel har skrämt så många

Riitta
  #3  
Gammal 2011-06-17, 21:40
JohnSs avatar
JohnS JohnS är inte uppkopplad
 
Reg.datum: dec 2006
Ort: Ryfylke, Norge
Inlägg: 804
Standard Sv: Ekonomisk kris i Grekland

Jeg ble minnet om den gamle dame som ble intervjuet av lokalavisen på sin 100-årsdag. Hun konkluderte med at "Jeg har hatt et langt liv med mange, mange bekymringer..... men de fleste ble det ingenting av".

Jeg ser heller ikke så lyst på grekernes evne og vilje til å gjøre de omfattende endringer som må til, som like mye er en psykologisk omstilling som en økonomisk og praktisk. Men jeg vil ikke la dette gå ut over mine planer om å reise dit, jeg er overbevist om at det ordner seg alltid så jeg kommer hjem, samme hva som skjer. Så la oss ikke ta alle problemene inn over oss, men nyte det som kan nytes, og hvis problemene dukker opp når vi er der, da er det tiden til å finne en løsning på dem. Og løsningen finnes, det er jeg ikke det minste bekymret for.

Don't worry, be happy, som det heter i et helt annet land.
  #4  
Gammal 2011-06-17, 23:04
Kalimeras avatar
Kalimera Kalimera är inte uppkopplad
Admin
 
Reg.datum: nov 2004
Ort: Karlskrona
Inlägg: 35 324
Standard Sv: Ekonomisk kris i Grekland

Citat:
Ursprungligen postat av Peter Visa inlägg
Så ta det lugnt! Janne har inte så mycket tid med Kalimera just nu.
Tid! Du har ingen aning om hur mitt liv är. Däremot vet jag att dessa ord var de sista du skrev på Kalimera.

Den här tråden är låst, starta gärna en ny tråd i om den ekonomiska krisen i Grekland.
Stängt ämne

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 16:54.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT