Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Om Grekland

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2011-08-02, 02:09
Masses avatar
Masse Masse är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2008
Ort: Kristianstad
Inlägg: 5 494
Standard Sv: Extra Reseförsäkring eller inte?

Citat:
Ursprungligen postat av Eva64 Visa inlägg
Vad jag har förstått så äden största skillnaden att man får hjälp med kostnaden direkt om man har bokat en reseförsäkring vi t ex apollo. Om man förlitar sig på sin hemförsäkrning får man själv ligga ute med pengarna tills man kommer hem. Är de så eller har jag missförstått?
Både och skulle jag vilja säga. Med enbart hemförsäkringen får man förmodligen ligga ute med pengarna om det rör sig om mindre omfattande vård, typ ett enkelt läkarbesök etc. Men om det som i mitt fall handlade om ganska kostsam vårdinsats med flera dagars sjukhusvård, datortomografi mm då behöver man inte ligga ute med några pengar UNDER FÖRUTSÄTTNING ATT MAN HAR ETT ORDENTLIGT INTYG AVSEENDE RESEFÖRSÄKRINGEN I HEMFÖRSÄKRINGEN. Se min skrivning ovan!

Mats
Svara med citat
  #2  
Gammal 2011-08-14, 13:42
Eva64 Eva64 är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2009
Inlägg: 422
Standard Sv: Extra Reseförsäkring eller inte?

Ja, försäkriningar är en djungel! Har precis pratat med Folksam angående visakortsförsäkringen och deras tilläggsförsäkrning resklar. Det som skiljer sig är att resklar gäller bara för de som är folkbokförda på samma andress. Något att tänka på om man har barn som inte bor hemma men som ska följa med på resan. Resklar ger också en ersättningsresa vilket inte visakortets försäkring gör. Visakortets försäkrining gäller alla som ska med på resan oavsett var de bor OM de har samma bank som man själv har. Som jag ser det så är enda vitsen med att teckna en extra försäkring (resklar via folksam) om man vill ha tryggheten med möjlighet till en ersättningsresa. Det är folksam som handhar visakortsförsäkrningen också.
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 05:43.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT